Salač potřetí za sebou nebodoval, rivalové v MotoGP spolu bojovali o vítězství

rav rav
Aktualizováno 29. 10. 2023 9:44
Filip Salač potřetí za sebou nebodoval v závodě Moto2 v MS silničních motocyklů Ve Velké ceně Thajska obsadil 17. místo.
Filip Salač při VC Thajska 2023
Filip Salač při VC Thajska 2023 | Foto: Gresini Racing

Po dalším startu ze šesté řady se českému jezdci nedařilo probíjet se výsledkovou listinou kupředu. Po deseti kolech ztrácel závodník týmu QJMoto Gresini na vedoucího Fermina Aldeguera ze Španělska už 16,5 sekundy.

V závěru se sice Salač dostal do boje o bodovanou patnáctku, ale v cíli z toho byla nakonec sedmnáctá pozice se ztrátou 169 tisícin sekundy na poslední bod.

"Byl to náročný den. Včerejší pád mi nepomohl, ale nakonec pocit z motorky nebyl špatný. Měl jsem dobrý start do závodu, ale ve třetí zatáčce mě srazil Guevara a od té doby se závod změnil," uvedl 21letý Salač.

Velkou cenu vyhrál Aldeguer před krajanem Pedrem Acostou, který udělal velký krok k zisku letošního titulu mistra světa. Jeho Italský rival Toni Arbolino  projel cílem čtvrtý a udržel se ještě v dosahu suverénního lídra. Aktuálně na něj ztrácí 63 bodů, ve hře jich je ještě 75.

Třetí dnes skončil domácí Somkiat Čantra. Salač nasbíral 108 bodů a zůstal na devátém místě průběžné klasifikace.

Klání elitní třídy MotoGP se v závěru proměnilo v ostrý souboj obou uchazečů o titul. Mezi Francesca Bagnaiu a Jorgeho Martina na Ducati se vložil ještě Brad Binder s KTM. Tato trojice si to rozdala o vítězství.

Vůbec první triumf pro italskou značkou na okruhu Buriram si odvezl Martin, který tak po triumfu ve sprintu stáhl náskok Bagnaii na 13 bodů. Ital sice dojel třetí, ale Binder byl penalizován za vyjetí mimo trať ztrátou jedné pozice a tovární jezdec Ducati tak byl klasifikován jako druhý.

V závodě Moto3 vybojoval svůj čtvrtý letošní triumf nováček David Alonso. Kolumbijec se tak tři závody před koncem sezony zapojil do boje o titul.

Lídr Jaime Masia ze Španělska  byl v Buriramu čtvrtý a průběžně druhý Japonec Ajumu Sasaki spadl. Alonso ziskem 205 bodů dorovnal do té doby třetího Daniela Holgada (Španělsko) a na lídra Masiu ztrácí už jen 15 bodů.

Velká cena Thajska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Buriramu:

Moto3: 1. Alonso (GasGas) 32:45,307, 2. Furusato (Jap./Honda) -0,266, 3. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,359, 4. Masiá (Šp./Honda) -0,382, 5. Öncü (Tur./KTM) -0,557, 6. Holgado (Šp./KTM) -1,133.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 20 závodů): 1. Masiá (Šp./Honda) 230, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) 213, 3. Alonso 205, 4. Holgado 205, 5. Öncü 191, 6. Ortolá (Šp./KTM) 157.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 35:20,880, 2. Acosta (Šp./Kalex) -3,481, 3. Čantra (Thaj./Kalex) -9,794, 4. Arbolino (It./Kalex) -12,923, 5. Ogura (Jap./Kalex) -14,451, 6. Ramírez (Šp./Kalex) -14,816, …17. Salač (ČR/Kalex) -33,734.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 20 závodů): 1. Acosta 300,5, 2. Arbolino 237,5, 3. Dixon (Brit./Kalex) 172, 4. Canet (Šp./Kalex) 159, 5. Čantra 143,5, Aldeguer 137, …9. Salač 108.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 39:40,045, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,253, 3. B. Binder (JAR/KTM) -0,114, 4. Bezzecchi (It./Ducati) -2,005, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -4,303, 6. Quartararo (Fr./Yamaha) -4,550.
Pozn.: B. Binder za porušení traťových limitů přišel o jednu příčku.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 20 závodů): 1. Bagnaia 389, 2. Martín 376, 3. Bezzecchi 310, 4. B. Binder 249, 5. A. Espargaró 201, 6. Zarco (Fr./Ducati) 194.