Salač se ve Španělsku posunul o čtyři místa, znovu dojel v první desítce

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 30. 4. 2023 16:14
Motocyklista Filip Salač obsadil v závodě Moto2 ve Španělsku deváté místo. Pro českého jezdce je to po startu ze 13. pozice nejhorší výsledek v sezoně. Letos jezdec týmu Gresini Racing pokaždé dokončil závod v top 10.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Španělska 2023
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Španělska 2023 | Foto: Gresini Racing

V Jerezu zvítězil Brit Sam Lowes. V průběžném pořadí je šestý právě za dnešním vítězem. Seriál vede Španěl Pedro Acosta.

Salač odstartoval až z páté řady, ale rychle si polepšil na pátou příčku. Postupně však začal jednadvacetiletý jezdec týmu Gresini Racing ztrácet a propadl se na deváté místo.

"S výsledkem závodu jsem velmi spokojený: tento víkend jsme hodně bojovali. Startovat z páté řady, třináctého místa a být po prvním kole šestý znamená, že jsme odvedli dobrou práci. Věděli jsme, že v Jerezu budeme muset víc bojovat, takže deváté místo je pro nás pozitivní výsledek. Je to jako umístění v nejlepší  pětce," uvedl Salač.

Na Lowese, který si připsal první vítězství od října 2021 a desáté v kariéře, ztratil 16 sekund. Britský jezdec vyhrál s náskokem tří sekund před domácím Pedrem Acostou, třetí byl další Španěl Alonso López.

Salač si polepšil na 40 bodů v sezoně, ale předstihli ho López a Lowes. Vede Acosta, jenž má 74 bodů stejně jako druhý Tony Arbolino. Italský jezdec byl dnes čtvrtý a poprvé v sezoně chyběl na pódiu.

Salačovým maximem v letošním ročníku je čtvrté místo z úvodního závodu sezony v Portugalsku. V Argentině dojel sedmý a před dvěma týdny v Austinu obsadil pátou příčku.

V MotoGP zopakoval úřadující šampion Francesco Bagnaia loňské vítězství ve Velké ceně Španělska a ujal se vedení v MS.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 35:45,107, 2. Acosta (Šp./Kalex) -2,841, 3. López (Šp./Boscoscuro) -9,618, 4. Arbolino (It./Kalex) -10,163, 5. Canet (Šp./Kalex) -11,056, 6. Dixon (Brit./Kalex) -11,923, …9. Salač (ČR/Kalex) -16,470.

Průběžné pořadí (po 4 z 20 závodů): 1. Acosta 74, 2. Arbolino 74, 3. Canet 52, 4. López 45, 5. Lowes 43, 6. Salač 40.

Moto3: 1. Ortolá (Šp./KTM) 33:57,506, 2. Alonso (Kol./GasGas) -0,034, 3. Masiá (Šp./Honda) -0,215, 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,422, 5. Rueda -0,549, 6. Holgado (oba Šp./KTM) -0,640.

Průběžné pořadí (po 4 z 20 závodů): 1. Holgado 59, 2. Moreira (Braz./KTM) 55, 3. Ortolá 50, 4. Masiá 47, 5. Artigas 41, 6. Suzuki (Jap./Honda) 35.

MotoGP - sprint: 1. B. Binder (JAR/KTM) 18:07,055, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,428, 3. Miller (Austr./KTM) -0,680.

Hlavní závod: 1. Bagnaia  39:29,085, 2. B. Binder   -0,221, 3. Miller  -1,119, 4. Martín (Šp./Ducati) -1,942, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -4,760, 6. Marini (It./Ducati) -6,329.

Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Bagnaia 87, 2. Bezzecchi (It./Ducati) 65, 3. B. Binder 62, 4. Miller 49, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 48, 6. Marini 48.