Salač doplatil na chybu mechaniků, v Assenu mu v posledním kole došel benzín

rav rav
Aktualizováno 25. 6. 2023 14:51
Filip Salač nedokončil Velkou cenu Nizozemska silničních motocyklů třídy Moto2 a v této sezoně skončil poprvé bez bodů.

Český jezdec vyrazil do posledního závodu před pětitýdenní prázdninovou pauzou ze čtvrté řady. Na dvanáctém místě se držel prakticky během celé Grand Prix.

Díky sérii trestů průjezdem delší zatáčky (tzv. long lap), se Salač v závěru posunul na 11. pozici, ale poslední okruh nedokončil. Důvodem byla elementární chyba mechaniků, motorce došel benzín.

Do závodu Salač nastupoval se zcela přepracovanou motorkou, tým použil starší rám i podvozek. "Tím pádem jsme neměli stoprocentně nastavenou motorku, ale věděli jsme, že loňské komponenty fungovaly ve vedru lépe. V prvních kolech to nebylo ideální, ale celkem rychle jsem si zvyknul a začal tahat. Každopádně ani tak to nebylo perfektní, protože geometrie motorky je teď úplně jiná, ale z předního kola jsem měl mnohem lepší pocit. Bohužel v posledním kole mi došel benzín. Moc mě to mrzí, ale jsem rád, že motorka fungovala lépe, i když jsme ji nestihli pořádně doladit," uvedl Salač v tiskové zprávě.

Pro první vítězství v MS si v Assenu dojel Jake Dixon, Brit se díky tomu posunul na průběžnou třetí příčku. Vede Ital Tony Arbolino (139 bodů), který dnes dojel až sedmý. Za ním je s odstupem pouhých osmi bodl dnes třetí Španěl Pedro Acosta. Salač si se ziskem 72 bodů pohoršil na šestou pozici.

V MotoGP triumfoval Francesco Bagnaia s Ducati. Obhájce titulu navýšil svém vedení v seriálu na cestě k obhajobě titulu. Druhý skončil vítěz sobotního sprintu Marco Bezzecchi na další Ducati. Pro třetí místo si dojel jezdec Aprilie Aleix Espargaro.

V nejslabší třídě Moto3 se k zemi poroučel suverénní lídr šampionátu Daniel Holgado. Toho využil jeho krajan a nejbližší rival v průběžném pořadí Jaime Masia a vítězstvím stáhl jeho náskok ze 41 na 16 bodů.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 34:14,619, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,081, 3. Öncü (Tur./KTM) -0,276, 4. Ortolá -0,324, 5. Muňoz -0,401, 6. Rueda (všichni Šp./KTM) 0,507.

Průběžné pořadí (po 8 z 20 závodů): 1. Holgado (Šp./KTM) 125, 2. Masiá 109, 3. Sasaki 99, 4. Ortolá 94, 5. Öncü 94, 6. Moreira (Braz./KTM) 77.

Moto2: 1. Dixon (Brit./Kalex) 35:43,411, 2. Ogura (Jap./Kalex) -1,334, 3. Acosta (Šp./Kalex) -4,448, 4. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -4,487, 5. Canet (Šp./Kalex) -4,884, 6. López (Šp./Boscoscuro) -9,555, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 8 z 20 závodů): 1. Arbolino (It./Kalex) 148, 2. Acosta 140, 3. Dixon 104, 4. López 92, 5. Canet 76, 6. Salač 72.

MotoGP - sprint: 1. Bezzecchi 20:09,174, 2. Bagnaia -1,294 (oba It./Ducati) , 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -1,872.

Hlavní závod: 1. Bagnaia 40:37,640, 2. Bezzecchi -1,223, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -1,925, 4. Binder (JAR/KTM) -1,528, 5. Martín -1,934, 6. Á. Márquez (oba Šp./Ducati) -12,437.

Průběžné pořadí (po 8 z 20 závodů): 1. Bagnaia 194, 2. Martín 159, 3. Bezzecchi 158, 4. Binder 114, 5. Zarco (Fr./Ducati) 109, 6. Marini (It./Ducati) 98.