Lídrovi MotoGP soupeř v Barceloně přejel nohu, Salač v Moto2 odstoupil

Aktualizováno 3. 9. 2023 15:07
Lídr třídy MotoGP Francesco Bagnaia skončil s přejetou nohou v péči lékařů po havárii krátce po startu Velké ceny Katalánska silničních motocyklů. Filip Salač v Moto2 letos podruhé nebodoval, předtím nedojel také koncem června v nizozemském Assenu.

Hned první zatáčka závodu MotoGP přinesla hned dvě velké kolize, které odnesli Francesco Bagnaia, Johann Zarco, Enea Bastianini, Brad Binder, Fabio di Giannantonio, Marco Bezzecchi a Alex Marquez. Nejhůře dopadl lídr seriálu Bagnaia, jemuž přejela Binderova motorka nohu.

Italský druhý muž včerejšího sprintu se na trati svíjel bolestí, ale zůstal při vědomí. Sanitka ho odvezla do zdravotního střediska v areálu okruhu, pak zamířil do nemocnice v Barceloně.

Stáj Ducati po podrobných vyšetřeních na barcelonské klinice oznámila, že Bagnaia utrpěl mnohočetné pohmožděniny. "Ale neprokázaly se žádné zlomeniny," uvedl tým na sociálních sítích. Bagnaia ještě večer zamířil s týmem do Itálie.

Bastianini podle týmu utrpěl zlomeninu levého kotníku a záprstní kosti v levé ruce. Lékaři mu na obě končetiny dali sádru, aby mohli odcestovat domů do Itálie, kde se bývalý šampion Moto2 v příštích dnech podrobí operaci s rukou i nohou.

Grand Prix byla restartován po téměř půlhodinové pauze. Velký úspěch slavila značka Aprilia. Vyhrál Aleix Espargaro, který zopakoval sobotní triumf, druhý skončil Maverick Viňales. Španělský den završil třetí Jorge Martin v sedle Ducati. Ten tak snížil Bagnaiův náskok na prvním místě seriálu na 50 bodů.

Start závodu Moto2 Salačovi nevyšel. Po kolizi s jedním ze soupeřů musel mimo trať a propadl se až na 19. pozici. Propad pokračoval až do třetí desítky průběžného pořadí. Ve chvíli, kdy byl šestadvacátý, český jezdec ze závodu odstoupil.

V Barceloně zvítězil Brit Jake Dixon, který se ubránil atakům domácího Arona Caneta. Lídr seriálu Pedro Acosta obsadil pátou pozici. Jeho italský pronásledovatel Tony Arbolino dojel bez bodů sedmnáctý, takže jeho ztráta narostla na 23 bodů. Salač v průběžném pořadí MS klesl na osmou pozici.

V dramatickém závodě nejslabší třídy Moto3 padlo rozhodnutí až v posledním kole, kdy spadl lídr seriálu Daniel Holgado a nakonec obsadil až 22. pozici.

Pro vítězství si ve frenetickém sprintu dojel Kolumbijec David Alonso, který tak zopakoval triumf ze Silverstonu. Holgadův náskok se ztenčil na 13 bodů, když jeho nejbližší pronásledovatel - Ajumu Sasaki - obsadil čtvrtou pozici.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Alonso (Kol./GasGas) 33:00,945, 2. Masiá (Šp./Honda) -0,076, 3. Rueda (Šp./KTM) -0,234, 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,289, 5. Nepa (It./KTM) -0,401, 6. Rossi (It./Honda) -0,524.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. Holgado (Šp./KTM) 161, 2. Sasaki 148, 3. Masiá 129, 4. Öncü (Tur./KTM) 128, 5. Ortolá (Šp./KTM) 124, 6. Alonso 115.

Moto2: 1. Dixon (Brit./Kalex) 36:51,330, 2. Canet (Šp./Kalex) -0,205, 3. Arenas (Šp./KTM) -1,027, 4. García (Šp./Kalex) -2,258, 5. González (Šp./Yamaha) -2,662, 6. Acosta (Šp./Kalex) -3,664, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. Acosta 186, 2. Arbolino (It./Kalex) 164, 3. Dixon 142, 4. Canet 116, 5. López (Šp./Boscoscuro) 100, 6. Vietti (It./Kalex) 86, …8. Salač 84.

MotoGP - sprint: 1. A. Espargaró 20:02,744, 2. Bagnaia -1,989, 3. Viňales (Šp./Aprilia) -2,040.

Hlavní závod: 1. A. Espargaró 38:56,159, 2. Viňales -0,377, 3. Martín (Šp./Ducati) -2,831, 4. Zarco (Fr./Ducati) -4,867, 5. Oliveira (Portug./Aprilia) -7,529, 6. Á. Márquez (Šp./Ducati) -10,590.

Průběžné pořadí: 1. Bagnaia 260, 2. Martín (Šp./Ducati) 194, 3. Bezzecchi (It./Ducati) 185, 4. B. Binder (JAR/KTM) 166, 5. Zarco (Fr./Ducati) 135, 6. A. Espargaró 129.