Salač napravil špatnou kvalifikaci, Bagnaia si v Indii zkomplikoval obhajobu

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2023 12:59
Filip Salač v historicky první Velké ceně Indie silničních motocyklů obsadil v závodě kategorie Moto2 desáté místo.

Český jezdec po nehorší letošní kvalifikaci startoval až ze 17. pozice. V prvním kole byl závod přerušen kvůli hromadné havárii v první zatáčce, kterou zavinil Salačův týmový kolega Jeremy Alcoba.

Po krátké pauze následoval nový závod na 12 kol. V něm se Salač brzy posunul na 13. pozici. V polovině Grand Prix už byl v top 10 a na desáté pozici také dojel. Po jedenácté tak letos bodoval, do nejlepší desítky se prosadil potřetí v posledních čtyřech Velkých cenách.

Zvítězil suverénní lídr kubatury Moto2 Pedro Acosta ze Španělska, který zopakoval triumf z předchozího závodu v San Marinu a letos nenašel přemožitele už pošesté.

Druhé místo obsadil největší Acostův rival Tony Arbolino, který vybojoval stupně vítězů po pěti závodech. Třetí Joe Roberts z USA se dočkal dokonce poprvé od loňského května.

Závod královské třídy MotoGP vyhrál Marco Bezzecchi. Italský jezdec si pro třetí triumf v této sezoně dojel s náskokem devíti sekund před Jorgem Martinem ze Španělska a šampionem z roku 2021 Fabiem Quartararem z Francie.

Dobře rozjetý závod MotoGP nedokončil vedoucí jezdec šampionátu Francesco Bagnaia, který byl druhý, ale osm kol před koncem upadl. V průběžném pořadí tak Ital vede už jen o 14 bodů před Martinem, třetí Bezzecchi ztrácí 44 bodů.

V nejslabší kategorii Moto3 se na okruhu Buddh International Circuit rozhodlo o tom, že seriál má dva lídry. Daniel Holgado ze Španělska potřetí za sebou nedosáhl na stupně vítězů, a tak ho se shodným ziskem 174 bodů dohnal jeho krajan Jaume Masiá. Jen o bod méně má Ajumu Sasaki z Japonska.

Velká cena Indie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Noidě:

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 31:58,245, 2. Toba (Jap./Honda) -5,477, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -5,784, 4. Holgado (Šp./KTM) -8,117, 5. Alonso (Kol./GasGas) -8,240, 6. Muňoz (Šp./KTM) -9,426.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Holgado 174, 2. Masiá 174, 3. Sasaki 173, 4. Alonso 151, 5. Öncü (Tur./KTM) 146, 6. Ortolá (Šp./KTM) 140.

Moto2: 1. Acosta (Šp./Kalex) 22:29,844, 2. Arbolino (It./Kalex) -3,543, 3. Roberts (USA/Kalex) -6,506, 4. García -7,377, 5. González (oba Šp./Kalex) -7,903, 6. Van den Goorbergh (Niz./Kalex) -11,437, …10. Salač (ČR/Kalex) -12,790.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Acosta 236, 2. Arbolino 197, 3. Dixon (Brit./Kalex) 146, 4. Canet (Šp./Kalex) 116, 5. López (Šp./Boscoscuro) 116, 6. Vietti (It./Kalex) 106, 7. Salač 97.

MotoGP: 1. Bezzecchi (It./Ducati) 36:59,157, 2. Martín (Šp./Ducati) -8,649, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -8,855, 4. B. Binder (JAR/KTM) -12,643, 5. Mir (Šp./Suzuki) -13,214, 6. Zarco (Fr./Ducati) -14,673.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Bagnaia 292, 2. Martín 279, 3. Bezzecchi 248, 4. B. Binder 192, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 160, 6. Zarco 157.