Salač v Itálii bojoval o druhé místo. Pak ho zradila přední pneumatika

rav rav
11. 6. 2023 12:55
Motocyklový jezdec Filip Salač bojoval ve Velké ceně Itálie třídy Moto2 o druhé místo, ale v závěru Grand Prix se začal propadat a obsadil sedmou pozici.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Itálie 2023
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Itálie 2023 | Foto: Gresini Racing

V Mugellu se jel první závod světového šampionátu po téměř měsíční pauze, ale rodák z Mladé Boleslavi si dvě třetiny italské Grand Prix držel formu z Le Mans, kde dojel druhý. Pak  začal ztrácet, přesto si z Toskánska veze devět bodů za sedmé místo.

"Byla to opravdu náročná neděle. Podařilo se nám udělat další krok vpřed, což nám umožnilo v první polovině závodu bojovat o stupně vítězů. Pak jsem začal mít problémy s přední pneumatikou, nedokázal jsem udržet tempo. Je to škoda," uvedl v tiskové zprávě svého týmu.

Salač se po startu z druhé řady mírně propadl. Dramatické první kolo, v němž spadlo celkem pět jezdců, přežil bez úhony a dostal se na pátou pozici.

Poté co si Alonso Lopez odpykal trest za to, jak sestřelil Brita Sama Lowese, jel český jezdec rázem těsně za první trojkou. Závodník týmu QJmotor Gresini měl za zády Arona Caneta, s nímž sváděl boj o pomyslný bronz. Zároveň to byla bitva o čtvrté místo v průběžném hodnocení MS.

Španělovi dokázal ujet, naopak se zavěsil za lídra seriálu Toniho Arbolina, jehož chtěl připravit o druhé místo. K útoku na jezdce VDS Racing Teamu ale nakonec nedošlo, navíc Salač začal kvůli špatně fungující přední gumě ztrácet rychlost. Canet ho dojel a sedm kol před koncem připravil o třetí pozici.

Rychlejších soupeřů se na trati pak objevilo ještě několik, z čehož rezultovala konečná sedmá pozice českého závodníka. V pořadí mistrovství světa se udržel se ziskem 69 bodů na čtvrté příčce. V Mugellu vyhrál Španěl Pedro Acosta před Arbolinem a Britem Jakeem Dixonem.

Francesco Bagnaia na Ducati vyhrál v Mugellu sobotní sprint MotoGP i dnešní Velkou cenu a pojistil si tak vedení v seriálu.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Holgado (Šp./KTM) 33:27,315, 2. Öncü (Tur./KTM) -0,051, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,056, 4. Alonso (Kol./Gasgas) -0,172, 5. Masiá (Šp./Honda) -0,487, 6. Veijer (Niz.) -13,321.

Průběžné pořadí (po 6 z 20 závodů): 1. Holgado 109, 2. Masiá 74, 3. Ortolá (Šp./KTM) 68, 4. Moreira (Braz./KTM) 64, 5. Sasaki 59, 6. Öncü 53.

Moto2: 1. Acosta (Šp./Kalex) 35:38,328, 2. Arbolino (It./Kalex) -6,194, 3. Dixon (Brit./Kalex) -8,582, 4. Canet (Šp./Kalex) -8,847, 5. Vietti (It./Kalex) -9,534, 6. López (Šp./Boscoscuro) -10,582, 7. Salač (ČR/Kalex) -13,994.

MotoGP - sprint: 1. Bagnaia 19:41,183, 2. Bezzecchi (It./Ducati) -0,369, 3. Martín (Šp./Ducati) -0,952, 4. Zarco (Fr./Ducati) -1,009, 5. Marini (It./Ducati) -3,668, 6. Miller (Austr./KTM) -3,772.

Hlavní závod: 1. Bagnaia 41:16,863, 2. Martín -1,067, 3. Zarco -1,977, 4. Marini -4,625, 5. B. Binder (JAR/KTM) -8,925, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -10,908.

Průběžné pořadí (po 6 z 20 závodů): 1. Bagnaia 131, 2. Bezzecchi (It./Ducati) 110, 3. Martín 107, 4. B. Binder 92, 5. Zarco 88, 6. Marini 72.

Průběžné pořadí (po 6 z 20 závodů): 1. Arbolino 119, 2. Acosta 99, 3. López 71, 4. Salač 69, 5. Canet 65, 6. Dixon 63.

14:00 MotoGP.