Brno - Ekonomika byla v minulosti velkým problémem mistrovství světa na Masarykově okruhu, od roku 2016 však závody místo majitele okruhu zastřešuje takzvaný Spolek pro Grand Prix založený právě pro tuto akci a jeho zástupci v předchozích dvou letech bez větších problémů získali předjednanou dotaci od státu.
"Osobně jsem věřil, že po dvou letech, kdy vše z pohledu financí klaplo, vše poběží hladce i letos," řekl primátor Brna Petr Vokřál.
Opak je ale pravdou. Spolek založený městem Brnem, Jihomoravským krajem a regionální centrálou cestovního ruchu podal žádost o dotaci na konci prosince. Od března začal postupně odpovídat na doplňující dotazy představitelů MŠMT. Finální rozhodnutí ale doposud nepadlo. Vokřál se navíc nad řadou dotazů podivil, neboť MŠMT má z minulých let k dispozici veškeré dostupné informace včetně závěrečných vyúčtování.
Stát v minulých letech Velkou cenu dotoval částkou přibližně 70 milionů korun, dalších 20 milionů korun přidal jihomoravský kraj a 10 milionů uvolnilo město Brno. Všechny peníze byly použity na platbu takzvaného zalistovacího poplatku promotérovi MS, společnosti Dorna. V případě českého pořadatele se jedná o 4,1 milionu eur.
"Teď čekáme, jak zareaguje MŠMT. Tři roky jsme budovali důvěryhodnost u Dorny a teď jsme zase zpět, kde jsme byli před lety. Navíc má vše i negativní dopad na prodej vstupenek v zahraničí, kde se o našich problémech již píše. Jsou tady i signály, že pokud se neprobereme, tak bychom mohli o akci přijít," uvedl Vokřál a dodal, že promotér nebude mít problém najít místo Brna jiného pořadatele.
Vokřál zároveň věří, že po závěrečném vyúčtování spolek od státu finance získá, současnou situaci ale považuje za dlouhodobě neudržitelnou. "Až budeme mít po skončení závodů hotové vyúčtování, tak požádáme vládu, aby se vyjádřila, jak se k podobným velkým akcím postaví. Abychom si příště ušetřili tyto nervy," dodal Vokřál.