Königovi se motorka rozpadla na startu. Nejsou náhradní díly, posteskl si manažer

rav rav
6. 3. 2023 13:44
Náhradní díly nechybějí jen automobilkám. Problémy s nimi mají i profesionální závodní týmy. Poznal to také český jezdec v MS superbiků Oliver König.
Oliver König na Kawasaki, MS superbiků 2023
Oliver König na Kawasaki, MS superbiků 2023 | Foto: Orelac Racing Movisio

Na startu poslední jízdy superbikového MS v indonéské Mandalice zhasla červená světla, Oliver König pustil spojku… A nic. V zelené Kawasaki to zachrčelo a bylo po závodě.

"Praskl napínák k řetězu, takže se posunulo kolo dopředu, zkroutilo se a do toho spadl řetěz. S motorkou nešlo jet," popsal český mladík situaci, kterou ve své kariéře ještě nezažil.

Do boxů Oliver König musel spěchat po svých:

Boje v druhé sezoně mezi elitou König začal s motorkou, která je složená ze starších součástek. Tak třeba motor je starý dva roky, což je na závodní "náčiní" skutečně dlouho. Není se čemu divit, že za špičkou závodního pole zaostává.

"Na prvních testech v Austrálii jsme byli nadšení, protože ztráta byla jen 1,8 sekundy na nejlepší. Jenže se vyměnil jediný dobrý motor, který bohužel odešel. Pak už se tam dávaly horší a horší věci. Některé důležité materiály, ačkoliv byly objednané, se nestihly dodat nebo prostě na trhu nebyly. Taková je doba, zimní pauza byla navíc hodně krátká," vysvětlil jezdcův manažer Miloš Čihák.

Tým Orelac Racing Movisio, v němž 20letý König působí, má velmi omezené zdroje, což se projevilo i na faktu, že po dvou podnicích světového šampionátu je závodníkovo bodové konto na nule.

"I když jsme si zkoušeli různě poradit a bojovat, opravdu nemá cenu jezdit na závody s dva roky starým motorem a snažit se o něco proti špičkovým továrnám. Ke konci jsem už neměl moc důvěru k této motorce a na trati se mi s ní hůře zatáčelo. Jezdíme rychlostí přes 300 km/h, stroji musíte absolutně věřit," prohodil König.

"Chci ale poděkovat našim mechanikům, že se snažili mi pomoct a hledali řešení. Jenže s opotřebovanými komponenty kouzla jen tak neuděláte," dodal.

Manažer Čihák se proto snaží svému svěřenci co nejdříve sehnat konkurenceschopnou motorku.

"Řeším seznam hlavních komponentů. U půlky z nich je termín dodání neznámý, prostě nejsou. Momentálně se nedají objednat ani nové motory. Snad se to ale povede a stihne. Věřím, že motor, rám a nové pérování budeme mít už na příští závod v Assenu. Ale stoprocentně uvidíme až tam," vysvětlil Čihák před 48denní pauzou mezi závody v Indonésii a Nizozemsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy