Brno a kraj by měly dát víc peněz na Grand Prix, zastal se Babiš Velké ceny

ČTK ČTK
12. 5. 2019 19:55
Brno a Jihomoravský kraj by měly dát více peněz na motocyklové závody Grand Prix v Brně. Novinářům to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj stát dává nejvíc a Brno s krajem by měly najít další zdroje.
Maverick Viňales na Yamaze v závodě MotoGP v Brně 2018.
Maverick Viňales na Yamaze v závodě MotoGP v Brně 2018. | Foto: Yamaha Racing

Akci hrozí v příštím roce v ČR zánik kvůli finančním problémům. Stát na ni letos vyčlenil 39 milionů namísto 65 milionů, které požadoval pořadatelský spolek kraje a města. Podle Babiše by bylo škoda, kdyby závody skončily. O věci je ochotný jednat.

Na letošní ročník navýšil kraj podporu z tradičních 20 na 25 milionů korun a Brno z 10 na 15 milionů korun. Od státu spolek očekával 65 milionů, nakonec vláda schválila 39 milionů. Politici z města a kraje proto mluví o tom, že se letos v srpnu pojede naposledy a příští rok už se nejspíš nepojede. Spolek má s promotérskou společností Dorna smlouvu na pět ročníků, letos se pojede čtvrtý.

39 milionů od vlády je nejspíš maximum

Vláda uvolnila na Grand Prix 39 milionů. Zda to bylo poslední slovo, Babiš neřekl. "Uvidíme. Je to ale záležitost Brna a kraje. V dané chvíli to na vládě bylo maximum, co byli někteří ministři ochotní potvrdit. Jinak by to neprošlo vůbec," řekl Babiš.

Podle něj je problém, že peníze plynou dvěma soukromým společnostem. Dorně spolek platí zalistovací poplatek na zisk licence ve výši přes 100 milionů korun, desítky milionů pak platí Automotodromu za pronájem dráhy.

"Chápu, že je ta akce důležitá a určitě by bylo špatně, kdyby skončila. Ale věřím, že kraj a město najdou řešení. Dostávají vyšší zdroje z daní než v minulosti, na druhé straně rozpočet má stále vyšší nároky na důchody a platy státních zaměstnanců," řekl premiér. Další jednání ale připustil. "Myslím, že se mnou o tom chtějí jednat i kolegové. Samozřejmě si je rád vyslechnu," dodal Babiš.

Za vyšší dotaci pro Grand Prix se přimlouvají bývalý primátor Brna a místopředseda ANO Petr Vokřál, jihomoravský hejtman Bohumil Šimek i jeho náměstkyně a poslankyně Taťána Malá (všichni ANO).

O více peněz se snaží i primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) nebo její koaliční kolegové z ČSSD a bývalý primátor Brna a nynější poslanec Roman Onderka (ČSSD). Podle Šimka kraj víc peněz dát nemůže. Vaňková už dříve řekla, že město ani kraj nebude schopné akci bez dostatečné podpory státu utáhnout.

Loni skončily závody ve ztrátě 31 milionů. Náklady byly kolem 170 milionů. Kraj dal loni 20 milionů, město 10, 70 vynesly vstupenky a stát dal 39 milionů, přestože spolek požadoval 100 milionů. Na ztrátu pak kraj přidal devět milionů a město pět, zbytek uhradil spolek z dalších zdrojů včetně letošních lístků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy