Brno a kraj by měly dát víc peněz na Grand Prix, zastal se Babiš Velké ceny

ČTK ČTK
12. 5. 2019 19:55
Brno a Jihomoravský kraj by měly dát více peněz na motocyklové závody Grand Prix v Brně. Novinářům to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj stát dává nejvíc a Brno s krajem by měly najít další zdroje.
Maverick Viňales na Yamaze v závodě MotoGP v Brně 2018.
Maverick Viňales na Yamaze v závodě MotoGP v Brně 2018. | Foto: Yamaha Racing

Akci hrozí v příštím roce v ČR zánik kvůli finančním problémům. Stát na ni letos vyčlenil 39 milionů namísto 65 milionů, které požadoval pořadatelský spolek kraje a města. Podle Babiše by bylo škoda, kdyby závody skončily. O věci je ochotný jednat.

Na letošní ročník navýšil kraj podporu z tradičních 20 na 25 milionů korun a Brno z 10 na 15 milionů korun. Od státu spolek očekával 65 milionů, nakonec vláda schválila 39 milionů. Politici z města a kraje proto mluví o tom, že se letos v srpnu pojede naposledy a příští rok už se nejspíš nepojede. Spolek má s promotérskou společností Dorna smlouvu na pět ročníků, letos se pojede čtvrtý.

39 milionů od vlády je nejspíš maximum

Vláda uvolnila na Grand Prix 39 milionů. Zda to bylo poslední slovo, Babiš neřekl. "Uvidíme. Je to ale záležitost Brna a kraje. V dané chvíli to na vládě bylo maximum, co byli někteří ministři ochotní potvrdit. Jinak by to neprošlo vůbec," řekl Babiš.

Podle něj je problém, že peníze plynou dvěma soukromým společnostem. Dorně spolek platí zalistovací poplatek na zisk licence ve výši přes 100 milionů korun, desítky milionů pak platí Automotodromu za pronájem dráhy.

"Chápu, že je ta akce důležitá a určitě by bylo špatně, kdyby skončila. Ale věřím, že kraj a město najdou řešení. Dostávají vyšší zdroje z daní než v minulosti, na druhé straně rozpočet má stále vyšší nároky na důchody a platy státních zaměstnanců," řekl premiér. Další jednání ale připustil. "Myslím, že se mnou o tom chtějí jednat i kolegové. Samozřejmě si je rád vyslechnu," dodal Babiš.

Za vyšší dotaci pro Grand Prix se přimlouvají bývalý primátor Brna a místopředseda ANO Petr Vokřál, jihomoravský hejtman Bohumil Šimek i jeho náměstkyně a poslankyně Taťána Malá (všichni ANO).

O více peněz se snaží i primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) nebo její koaliční kolegové z ČSSD a bývalý primátor Brna a nynější poslanec Roman Onderka (ČSSD). Podle Šimka kraj víc peněz dát nemůže. Vaňková už dříve řekla, že město ani kraj nebude schopné akci bez dostatečné podpory státu utáhnout.

Loni skončily závody ve ztrátě 31 milionů. Náklady byly kolem 170 milionů. Kraj dal loni 20 milionů, město 10, 70 vynesly vstupenky a stát dal 39 milionů, přestože spolek požadoval 100 milionů. Na ztrátu pak kraj přidal devět milionů a město pět, zbytek uhradil spolek z dalších zdrojů včetně letošních lístků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy