Monako je fantastické, chválí si Janiš

25. 5. 2007 9:00
Praha - Elitní klub jezdců, kteří se mohou chlubit tím, že závodili v Monaku, není příliš početný. Mezi vyvolené patří také český pilot Jaroslav Janiš.
Jaroslav Janiš.
Jaroslav Janiš. | Foto: BPA/Martin Straka

Co si představíte jako první, když uslyšíte "Monte Carlo"?
Určitě krásný městský okruh. Měl jsem to štěstí, že jsem na něm absolvoval velkou cenu Formule 3000 v roce 2003. Byl to povedený závod, dařilo se mi a dojel jsem čtvrtý. Okruh je fantastický, střídají se tam rychlé a pomalé pasáže. Přesně takové tratě mi sedí.

Jaký nejkrásnější zážitek máte z monacké tratí?
Vzpomínám rád na už zmíněný závod F3000, to byla opravdu paráda. Byl to také bohužel můj jediný start na tomto okruhu.

KOUZLO MONACKÉ TRATI. PROČ JI FANOUŠCI MILUJÍ?

A jaký jste si z Monaka naopak přivezl nejhorší zážitek?
Ani si na žádný špatný nepamatuji. Piloti F3000 byli vcelku disciplinovaní, takže při trénincích i kvalifikaci byla vždycky volná trať a neohrožovali jsme se navzájem.

V čem je největší záludnost tohoto okruhu?
Důležité je, aby jezdec nedělal chyby a zajížděl konstantní časy. Je ale taky potřeba riskovat a jet na hraně. V Monte Carlu totiž víc než vůz rozhoduje jezdec. Samozřejmě, že musíte mít dobře nastavené auto, ale je to víc o jezdci.

Je podle vás monacká trať bezpečná?
Bezpečnost je široký pojem. Je to úzká trať, kolem jsou všude svodidla. Ale ze všech městských okruhů je Monako nejlepší.

Monako: Legenda, která neodpouští chyby
Proč je populární monacký
městský okruh tak výjimečný?

Jak dopadne hodnocení Monte Carla v porovnání s ostatními městskými okruhy, které jste za svoji kariéru vystřídal?
Monako je jasná jednička co se týče organizace závodu i bezpečnosti. Také asfalt je tu relativně rovný, protože se o něj starají a pokládají několik vrstev. Už mám pár městských okruhů za sebou a mohu říct, že to je leckdy mnohem horší.

  • Formule v Monaku: Vyhraje opět Alonso?
    Pohled expertů BettingCentra na Velkou cenu Monaka

Je monacký okruh oproti jiným náročnější na fyzickou kondici?
Je to plus mínus stejné. Záleží hodně na tom, s jakým pojedete autem. Například v F1 je to při současném typu řazení jednodušší.

Jaroslav Janiš při Velké ceně Monaka F3000 v roce 2003.
Jaroslav Janiš při Velké ceně Monaka F3000 v roce 2003. | Foto: BPA

Proč je Monako populární, v čem spočívá jeho kouzlo?
Je to jeden z vůbec prvních městských okruhů. Monako je také obecně známé místo. Trať je skvostem v kalendáři F1, taková třešnička na dortu. Je jen málo jezdců, kterým by se nelíbila.

Kdo bude favoritem letošního závodu, na koho byste si vsadil?
To je těžké říci. Bude záležet hodně na zkušenosti. Určitě bude vepředu Ferrari, Massa i Räikkönen okruh dobře znají. Těžko říct, jak si s ním poradí Hamilton, ale mohl by také uspět.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Registrační systém pro očkování proti covidu měl po půlnoci asi 50minutový výpadek. V tu dobu začala platit možnost registrace pro lidi nad 40 let.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

iRozhlas a Respekt: šéf vrbětického Imexu se v den výbuchu pohyboval poblíž hotelu, kde bydleli agenti ruské GRU

"Den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu," píšou servery iRozhlas a Respekt. S odkazem na zdroje obeznámené s průběhem vyšetřování uvádí, že policisté Bernatíkův pohyb vypátrali pomocí dat z jeho mobilního telefonu. Právník šéfa Imexu trvá na tom, že tam "Bernatík ten den, ani nikdy jindy, nebyl a s Rusy se prý nikdy nesetkal". 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 47 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy