Čeká nás asi nejtěžší šampionát, prorokuje Lacko na začátku sezony

Radek Vičík Radek Vičík
12. 6. 2021 8:50
Po roční pauze, protože loni se jely jen dva závody, se piloti tahačů sejdou na okruzích k boji o korunu evropského šampiona. Mezi největší favority opět patří Adam Lacko za volantem Buggyry.
Pilot Buggyry Adam Lacko
Pilot Buggyry Adam Lacko | Foto: Buggyra

Ani letošní kalendář se neobešel beze změn způsobených opatřením proti šíření koronaviru. Místo už tradičního startu v italském Misanu začíná sezona až nyní na Hungaroringu.

I když maďarský okruh nepatří mezi Lackovy nejoblíbenější, na konec nucené závodnické pauzy se rodák z Čeladné moc těší. Nestresuje ho ani fakt, že patří mezi největší adepty v boji o titul.

"Snad ještě nikdy jsem se tak netěšil na závodění tak, jako letos. Bude to těžký šampionát. Jochen Hahn se titulů asi nenabaží nikdy, Norbert Kiss se vrátil k značce MAN, Antonio Albacete získal díky stříbru z roku 2019, novou motivaci. Vyhraje ten, kdo udělá nejmenší počet chyb," prorokuje šampion kontinentu z roku 2017.

K úspěchu ho má dovézt vylepšený speciál Buggyra DV21. "Vykazuje veškeré znaky vítězného auta, uvidíme, kam se posunula konkurence. Odhaduji souboj do posledního závodu," dodal Lacko, který od roku 2016 nechyběl v nejlepší trojce konečného pořadí seriálu.

Do sezony, která má aktuálně naplánováno sedm dílů včetně srpnového Mostu, nasazuje česká stáj tři piloty. Vedle zkušeného Lacka budou zkušenosti sbírat dvacetiletý Francouz Teo Calvet a ještě o čtyři roky mladší Aliyyah Kolocová.

"V dubnu jsem na Hungaroringu závodila s Mercedesem AMG - GT3 a celou dobu jsem si říkala, jak se na okruhu poskládají velké tahače? O víkendu, se to dozvím," prohlásil s úsměvem dcera stájového bosse Martina Koloce.

O titul nejlepšího evropského pilota tahače bude bojovat šestnáct jezdců, z toho čtyři mistři Evropy. Poháru konstruktérů se zúčastní pět týmů, Buggyru bude zastupovat duo Lacko - Calvet.

Letos poprvé budou všechny závodní speciály poháněny biopalivem plně pocházejícím z obnovitelných zdrojů.

"Trochu neskromně si troufám říct, že první vítězství na diplomatickém poli jsme zaznamenali ještě před začátkem šampionátu. Když jsme před lety začínali v truckracingu s ekologickým programem, byli jsme za snílky. Letos bude veškeré palivo šampionátu pocházet z obnovitelných zdrojů, navíc značka Total garantuje kvalitu,"  je přesvědčen Koloc.

Pohled z dronu na závody Francouzského poháru tahačů, v nichž úspěšně bojovali také piloty Buggyry. | Video: Buggyra
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy