Lacko chce letos místo pochvaly od Todta závodit o skutečný evropský titul

Radek Vičík Radek Vičík
30. 4. 2021 20:15
Český závodník Adam Lacko se už nemůže dočkat, až v tahači Buggyra bude znovu bojovat o body v evropském šampionátu. Zatím se svezl alespoň při testech v Mostě. "Je to dobré. Hned na poprvé jsem zajel rychlé kolo," řekl v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz během předsezonních testů.
Piloti Buggyry Adam Lacko.
Piloti Buggyry Adam Lacko. | Foto: Buggyra

Rodák z Čeladné patří mezi ty šťastlivce, kteří jen málokdy ztrácejí dobrou náladu. Nepřišel o ni ani během dlouhé závodní pauzy. O to víc si s tahačem označeným DV50 užíval minulý týden testy na mosteckém autodromu.

"To víte, že mě už svrběly ruce. Každý rok říkám, že zima je dlouhá. Letos to bylo celých osm měsíců. Už od Vánoc jsem se těšil za volant. Konečně jsem si za něj sedl do auta a mohl se zase rozpomenout, jaké to je," prohlásil závodník v teplém zázemí Buggyry, byť venku fučel nepříjemný studený vítr.

S tím rozpomínáním se to ale nebylo tak žhavé. "Je to dobré, nezapomněl jsem to. Hned na poprvé jsem zajel rychlé kolo, takže jsem byl spokojený. Vždycky má člověk radost z toho, že nepotřebuje deset kol, aby se rozjezdil," smál se Lacko.

Začátek nové sezony evropského šampionátu tahačů na okruzích zůstává nejistý. Po přeložení úvodního dílu sezony v Misanu na podzim je na řadě až v polovině června maďarský Hungaroring. "Nechápu, proč se v Itálii nejede. Vždyť se tam nedávno jela formule 1 a také třeba pohárová Lamba. A nám to zrušili už měsíc předem, když se neví, co koncem května bude," přemítal 36letý závodník.

Základ kalendáře by ale měl být jistý. Na rozdíl od loňského ročníku, kdy se odjely jen dva závodní víkendy, a šampion tak nemohl být korunován, letos konání závodů potvrdili zástupci čtyř okruhů. A to případně i bez diváků. Vedle Hungaroringu je to německý Nürburgring, severočeský Most a Jarama nedalo Madridu.

"Je škoda, že loni nebylo žádné vyhlášení. Jen nám v lednu přišel dopis od Jeana Todta, že nám gratuluje, ale že z toho žádný titul nebude a ať máme dobrý pocit, že jsme byli první, druhý nebo třetí," zavzpomínal člen týmu Buggyra Zero Mileage Racing.

Přes všechny peripetie v roudnických dílnách pokračuje práce na vývoji okruhového tahače. "Sází se na to, co bylo loni. Samozřejmě něco vyvíjíme a zkoušíme, ale na autě to zatím není. Uvidíme, jestli novinky nasadíme během sezony," prohlásil závodník, jenže se nyní i s rodinou přestěhoval na Pyrenejský poloostrov.

Vedle tahače by se mohl truckový šampion z roku 2017 podobně jako loni svézt v Mercedesu kategorie GT3, o nějž Buggyra loni doplnila svoji garáž. "Martin (Koloc) říkal, že bych mohl letos odjet něco s gétéčkem. Takže bych zase zavzpomínal," prohlásil Lacko.

Se sportovními vozy má český pilot bohaté zkušenosti. Kromě jiného závodil v seriálech FIA GT, ADAC GT Masters či European Le Mans Series. "Je to zase něco jiného než tahač. Gétéčka se podle mého za těch více než deset let výrazně zjednodušila. Má to všechny možné systémy, protiskluzové nebo ABS. V době, kdy jsem jezdil s GT1 nebo GT3, to auta neměla. Jízda je dnes příjemnější, ale rychlejší. O něco," prohodil se šibalským úsměvem zkušený jezdec.

"Musel jsem si zvykat na jiný závodní styl i brzdná místa. Ty časy, kdy jsem skákal z auta do kamionu a z kamionu do auta, jsou už dávno pryč. Člověk může zkusit změnit styl hned a rychle, nemusí to dopadnout dobře. Je lepší to udělat postupně s jistotou. Krok za krokem se dostat na svoji hranici," dodal Lacko.

Fittipaldi testoval kamion Buggyra | Video: Buggyra Racing
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy