Polibek svodidel se nekonal. Mladá pilotka zvládla defekt v rychlosti 240 km/h

rav ESET Cup Series, rav
13. 5. 2021 10:42
Podívejte se na video z dramatických soubojů na okruhu Slovakia Ring, kam zavítal druhý díl seriálu ESET Cup Series. Pernou chvíli na slovenské trati zažila také teprve 16letá Aliyyah Kolocová, která v plné rychlosti zvládla "ukočírovat" defekt svého výkonného Mercedesu.
Video ze závodů ESET Cup Series na Slovakia Ringu. Krizový moment Aliyyah Kolocové začíná v čase 1:50. | Video: Violent Storm

Dcera mentora Buggyry Martina Koloce je momentálně nejmladší závodní pilotkou Mercedesu GT3 na světě, vždyť závodnickou licenci dostala teprve loni v červenci.

Na Slovakia Ring nastoupila v druhé jízdě ESET Cup Series, když v té první úspěšně bojoval David Vršecký. Po povedeném startu přišel kritický moment: v rychlosti 240 km/h praskla levá přední pneumatika. Ovšem Kolocová neztratila hlavu. Ve štěrkové ochranné zóně svůj Mercedes bravurně zvládla, aniž by "políbila" svodidla.

"Stalo se tak na nejhorším místě, naštěstí zůstala v klidu, začala brzdit, takže se jí podařilo zastavit těsně před svodidly. Ale i to k závodění patří. Klobouk dolů, chtělo by se říci," komentoval výkon své mladé parťačky dvojnásobný mistr Evropy kamionů na okruzích Vršecký.

"Škoda, hodně jsem se na závod těšila, skončilo to ale brzo. Hezky jsem se rozjela, najednou se dostavil pocit, že auto nejede tak, jak by jet mělo, tak jsem začala brzdit. Zkušeností není nikdy dost," lakonicky prohodila Kolocová.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy