Paříž - Lewis Hamilton definitivně přišel o vítězství ve Velké ceně Belgie formule jedna.
Odvolací soud Mezinárodní motoristické federace (FIA) o tom ale rozhodoval mimořádně dlouho.
Původně měl vynést verdikt v pondělí, poté jej odložil na úterý dopoledne a nakonec výsledek pařížského zasedání oznámil až pozdě odpoledne.
Jedno je jasné: po hodinách vyšetřování zamítl žádost McLarenu na zrušení 25vteřinové penalizaci za zkrácení šikany. Trojice soudců oznámila, že jde o "nepřípustný protest" s odvoláním na pravidla a článek 152.
Britského pilota, který po bláznivém závěru ve Spa slavil famózní vítězství, potrestali traťoví komisaři dodatečně průjezdem boxovou rovinkou a ke konečnému času přidali Hamiltonovi pětadvacet vteřin.
Čtěte více: Jste pilot? Nejste, okřikl Hamilton právníka Ferrari
Brit tak spadl z prvního místa na třetí a do čela se posunul jeho největší rival v boji o titul Felipe Massa s Ferrari.
Ten díky tomu stáhl náskok Lewise Hamiltona v čele průběžného pořadí šampionátu a čtyři závody před koncem ztrácí na titul jediný bod, navíc při rovnosti bodů má Brazilec k dobru jedno vítězství navíc.
Získal Hamilton výhodu?
Traťovým komisařům ve Spa vadil Hamiltonův manévr, kterým se dostal při vjezdu do předposledního okruhu při začínajícím dešti před dosud vedoucího Kimiho Räikkönena.
První útok totiž Fin v poslední šikaně odrazil a Hamilton si musel se svým McLarenem zkrátit trať. Tím se ale dostal před Räikkönena a bylo jasné, že ho musí pustit před sebe, aby se vyhnul trestu za neprojetí šikany.
To také britský závodník udělal; pustil Ferrari znovu na první místo, ale okamžitě znovu zaútočil a na konci cílové rovinky už byl opět před Räikkönenem. Podle komisařů ovšem díky tomu, že si zkrátil trať a získal tak rozhodující výhodu.
S tím nesouhlasil nejen McLaren, ale proti rozhodnutí se ozvala řada protestů i z řad odborníků a legend formule jedna.
Podle stáje Lewis Hamilton svou výhodu, kterou získal zkrácením šikany, Kimimu Räikkönenovi vrátil dostatečně. Při průjezdu cílovou rovinkou byl totiž v momentě, kdy pustil Fina do vedení, o 6,7 km/h pomalejší a sedm metrů za ním.
S těmito daty přijel McLaren do Paříže na jednání Odvolacího soudu FIA.
Mohl se McLaren odvolat?
První problém byl ale už v tom, že nebylo jasné, zda McLaren může vůbec rozhodnutí komisařů napadnout.
Ve Spa byl totiž Hamilton potrestán - sice dodatečně - průjezdem boxovou rovinkou, a proti tomu se podle regulí nejde odvolat.
Právníci britské stáje ovšem tvrdili, že proti pozávodové pětadvacetivteřinové penalizaci se bránil v minulé sezoně i Vitantonio Liuzzi po Velké ceně Japonska a jeho protest byl vyslyšen. Podle nich je to precedens, který McLaren opravňuje protest podat.
Podle názoru soudců však protest nebyl v souladu s pravidly a Hamilton svým manévrem neoprávněnou výhodu získal, a penalizace tak byla na místě.
Pořadí šampionátu: