Krále F1 Räikkönena ctí vytrvalost a spolehlivost

rav
21. 10. 2007 23:00
Profil nového šampiona formule jedna
Finský pilot formule jedna Kimi Räikkönen z týmu Ferrari se raduje ze zisku titulu mistra světa. | Foto: Reuters

Praha - Před finále letošního ročníku seriálu F1 měl Kimi Räikkönen z tria uchazečů o titul tu nejmenší naději. V cíli Velké ceny Brazílie se však radoval právě on.

Mistrem světa se stal zaslouženě, vždyť letos vyhrál nejvíce Grand Prix. Pouze dvakrát nedojel do cíle a jinak pokaždé dosáhl na body. Takovou bilanci v roce 2007 nikdo z jeho soupeřů nemá.

Se závoděním začal Kimi Matias Räikkönen už v osmi letech v motokárách. Je klasickým příkladem "nového mládí". Tedy pilotů, kteří do nejvyšší kategorie přicházejí ne z GP2, ale nižších formulí.

Pro rodáka z Espoo to byla britská Formule Renault, kde z 23 absolvovaných závodů vyhrál plných 13 - tedy více než polovinu.

SPECIÁL: Drama formule jedna určilo šampiona Räikkönena - vše o finále F1 čtěte ZDE

Kimi Matias Räikkönen
Autor fotografie: Reuters

Narozen: 17. října 1979 v Espoo (Finsko)
Nejrychlejší kola: 25

28letý Fin nebojoval letos o světovou formulovou korunu první rok. Po učňovském roce za volantem Sauberu si jej Ron Dennis v roce 2002 vybral přímo do McLarenu. Jezdec přezdívaný "Iceman" zápasil s poruchovým vozem a byl šestý.

Ale už v následující sezoně zle zatápěl Michaelu Schumacherovi, v konečné bilanci na ostříleného Němce ztratil jen dva body.

V té době začala jakási "tradice" lepších lichých roků. Sezona 2004 totiž přinesla katastrofální první část. Po sedmi Velkých cenách měl jediný bod.

Kvůli nespolehlivému agregátu Mercedes propadal často beznaději a na náladě mu moc nepřidal ani vydařený závěr v podobě vítězství ve Spa.

V lichém ročníku 2005 z toho bylo opět druhé místo za nejmladším šampionem historie Fernandem Alonsem. Španěl jej pokořil i loni, ale kromě něj to byli ještě další tři závodníci.

Při Grand Prix Itálie 2006 stáj Ferrari oficiálně oznámila, že se Kimi Räikkönen stane nástupcem Michaela Schumachera, který právě končil kariéru.

Fin navázal na slávu sedminásobného mistra světa více než zdatně. Hned první rok v rudém voze z Maranella byl ze všech nejlepší.

Vedle formule jedna vede spolu se svým manažerem Stevem Robertsonem vlastní stáj ve Formuli 3 a nově i v britské Formuli BMW.

Právě v barvách "Double R" letos závodil český jezdec Josef Král, který byl  v britské odnoži F-BMW druhý.