Räikkönen vypálil McLarenu rybník, rozhodl bod

Radek Vičík Radek Vičík
21. 10. 2007 20:20
Titul mistra světa získala stáj Ferrari
ŘÍJEN - V pořádné drama se změnil šampionát F1. Nakonec se z titulu Mistra světa radoval Kimi Räikkönen, který se svým monopostem Ferrari rozesmutnil závodníky McLearenu Hamiltona a Alonsa. | Foto: Reuters

Interlagos - Novým šampionem formule jedna se stal 28letý Fin Kimi Räikkönen, rozhodla o tom dramatická Velká cena Brazílie.

Na trati v Interlagos se událo velké drama a každý z trojice Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Kimi Räikkönen byl chvíli mistrem světa.

Průběh zápasu jsme sledovali ON-LINE ZDE

Hamiltona, který měl nejlepší výchozí pozici, zradila technika a záhy se propadl z čelních míst. Nakonec si dojel sedmý pro pouhé dva body.

Naděje Alonsa ukončily druhé zastávky v boxech, po nichž se Räikkönen dostal na první místo.

Fin ve Ferrari vedení udržel a vyhrál tak titul o jediný bod. Hamilton a Alonso z McLarenu měli bodů dokonce stejně, ve prospěch britského nováčka rozhodl větší počet lepších umístění.

Brit chyboval a zradil ho stroj

Nejrychleji vyrazil do závodu Felipe Massa s Ferrari. Výborně zablokoval Hamiltona, takže se před něj dostali Räikkönen i Alonso.

Japonec Sakón Jamamoto doslova naskočil do zadní části Kovalainenova Renaultu a oba jezdci museli do boxů.

Pak přišel jeden z klíčových okamžiků celé Grand Prix. Hamilton totiž udělal při pokusu o předjetí Alonsa jezdeckou chybu, vyjel mimo trať a propadl se na osmé místo.

V osmém kole se Britův McLaren dokonce téměř zastavil a Hamilton tak jezdeckým polem klesl až na 18. příčku.V té chvíli vedl dál Massa před Räikkönenem a Alonsem.

Španělský dvojnásobný mistr světa stále živil naději na hattrick, která mu vydržela i po prvních zastávkách v boxech. U Hamiltona stáj dokonce změnila strategii a do depa na rozdíl od většiny soupeřů jel ještě dvakrát.

Finovi pomohla strategie

Ve 31. okruhu připravil horké chvilky svým lidem Kazuki Nakadžima. Japonec vletěl do boxů Williamsu tak rázně, že porazil dva mechaniky. Jeden z nich s poraněnou nohou odkulhal do zákulisí týmu a později ho dokonce převezl vrtulník do nemocnice.

O sedm kol později rozmlátil svůj Renault Heikki Kovalainen. Fin byl příliš rychlý, dostal se mimo trať a narazil do svodidel.

Klíčový okamžik celého letošního šampionátu přišel v okruhu číslo 53. Při druhých zastávkách v boxech byl Räikkönen na trati o několik kol déle než Massa.

Fin si vyjel dostatečný náskok, takže na trať se vrátil jako vedoucí jezdec závodu i celého MS. I když se Hamilton snažil ze všech sil dostat se na dohled pátého místa, které by mu stoprocentně zajistilo titul, zůstala mu sedmá příčka.

Ta mu stačila jen na to, aby odsunul Alonsa na konečné třetí místo. Oba měli stejný počet vítězství, ale na druhé příčky byl lepší mladý Brit.

První titul mistra světa pro sebe a už patnáctý pro Ferrari si Kimi Räikkönen pohlídal. Do cíle vjel s jedenapůlvteřinovým náskokem před parťákem Felipem Massou, Fernando Alonso skončil třetí.

Ferrari po vyloučení McLarenu získalo i Pohár konstruktérů, kde mělo před druhým BMW-Sauberem propastný náskok 103 bodů.

První závod nové sezony 2008 se podle provizorního kalendáře pojede 16. března v Austrálii.

1. Kimi Raikkonen Finsko Ferrari 1:28:15.270