Konec šampionů. Citroën odchází z mistrovství světa v rallye

ČTK rav ČTK, rav
20. 11. 2019 12:52
Stáj Citroën Racing opouští světový šampionát v rallye. Její vedení to vysvětlilo tím, že po odchodu exmistra světa Sébastiena Ogiera i Fina Esapekky Lappiho nezůstal ve francouzském týmu žádný špičkový jezdec.
Mexická rallye 2019: Sébastien Ogier, Citroën C3 WRC
Mexická rallye 2019: Sébastien Ogier, Citroën C3 WRC | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Dalším důvodem může být fakt, že další značka z mateřského koncernu PSA, Peugeot, oznámila návrat do světa vytrvalostních závodů s novým hybridním speciálem. Prémiová značka společnosti - DS - se účastní šampionátu elektrické Formule E. Tři tak finančně náročné projekty byly zřejmě pro PSA příliš.

Ogier podepsal s Citroënem dvouletý kontrakt a tvrdil, že bude ve WRC jeho poslední. Po roce, v němž neobhájil titul mistra světa a po šesti letech uvolnil rallyeový trůn, však zamířil do Toyoty. Smlouvu nedodržel ani Lappi, jemuž rovněž zbýval ještě rok.

Letošní šampionát ovládl Estonec Ott Tänak s toyotou, Ogier vyhrál tři soutěže a se ztrátou 46 bodů skončil v celkovém pořadí MS na třetím místě. Citroënu se nejvíce vydařila zářijová Turecká rallye, kde Lappi dojel za Ogierem druhý a stáj si připsala jediný double v sezoně.

Už tehdy však Ogier hovořil o složitém období a nakonec se rozhodl pro odchod do Toyoty, kde vystřídá Tänaka. Ten vytvoří v Hyundai silnou dvojici s vicemistrem světa Thierrym Neuvillem z Belgie.

"Citroën se rozhodl zrušit svůj WRC program na rok 2020, jelikož pro příští sezonu nemáme žádného prvotřídního jezdce," uvedl tým v prohlášení.

Citroën je přitom nejúspěšnější značkou historie seriálu. Díky Sébastienu Loebovi má na svém devět titulů mistra světa mezi jezdci, Pohár konstruktérů francouzská značka vyhrála s vozy Xsara WRC, C4 WRC a DS3 WRC také devětkrát.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy