Neuville vyhrál Katalánskou rallye, ale mistrem světa je definitivně Tänäk

Radek Vičík Radek Vičík
27. 10. 2019 13:17
Ott Tänäk v Toyotě ukončil sedm let panování Sébastiena Ogiera ve světovém šampionátu v automobilových soutěžích. Katalánskou rallye sice vyhrál jeho rival Thierry Neuville za volantem Hyundai, ale Estonci k jistotě titulu stačilo druhé místo celkově a triumf v závěrečné nedělní Power Stage.
Ott Tänäk v Toyotě na trati Katalánské rallye.
Ott Tänäk v Toyotě na trati Katalánské rallye. | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Tänäk má před druhým Neuvillem nedostižitelný náskok 36 bodů, protože ve zbývající Australské rallye je včetně Power Stage k mání už jen 30 bodů.

"Jsem mistr světa? To zní dobře!" řekl šťastný 32letý novopečený šampion, když vystoupil ze své Toyoty Yaris WRC. Estonec je prvním "Nefrancouzem" na trůnu světové rallye po 15 letech.

O naděje na sedmý titul mistra světa v řadě ve Španělsku už v pátek prakticky přišel Sébastien Ogier. Francouz výrazně ztratil kvůli problémům s posilovačem řízení a v konečném pořadí soutěže obsadil osmé místo a v průběžném pořadí seriálu klesl na třetí pozici se ztrátou deseti bodů na Neuvilla.

Jan Kopecký pomohl týmu Škoda Motorsport k zisku titulu mezi značkami v kategorii WRC2 Pro. V závěrečném hodnocení Katalánské rallye mu těsně unikly body, byl jedenáctý.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 3:07:39,6, 2. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) -17,2, 3. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) -17,6, 4. Loeb, Elena (Fr., Mon./Hyundai i20) -53,9, 5. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -1:00,2, 6. Evans, Martin (Brit./Ford Fiesta) -1:14,2, …11. Kopecký, Hloušek (ČR/Škoda Fabia R5 Evo) -9:19,3.

Průběžné pořadí MS (po 13 ze 14 závodů): 1. Tänak 263, 2. Neuville 227, 3. Ogier (Fr./Citroën C3) 217, 4. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20) 102, 5. Evans 102, 6. Meeke (Brit./Toyota Yaris) 98, …19. Kopecký 5.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 380, 2. Toyota 362, 3. Citroën 284, 4. M-Sport Ford 218.

 

Právě se děje

před 45 minutami

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy