Junkova smrt znamenala i konec kariéry jeho úspěšné manželky Elišky

rav rav
15. 7. 2023 9:34
Před 95 lety, 15. července 1928, byl také slunečný den. Na slavném závodním okruhu Nürburgring se odehrála tragická událost, která otřásla sportovním světem. První obětí trati zvané "Zelené peklo“ se stal Čechoslovák Čeněk Junek. Jeho manželka Eliška ještě týž den s okamžitou platností ukončila svoji úspěšnou kariéru.
Manželé Čeněk a Eliška Junkovi - českoslovenští automobiloví závodníci - snímek z 20. let. | Foto: ČTK

Junek byl vysoce talentovaným jezdcem, který měl na svém kontě bohatou sbírku vítězných trofejí. Vášeň pro rychlost a dokonalou techniku ho vynesla mezi nejlepší závodníky té doby.

Příčiny Junkovy tragické nehody na původním přírodním okruhu Nürburgring, což je náročná trať s mnoha zatáčkami a obtížnými pasážemi, nejsou stále úplně jasné.

Jisté je, že v šestém kole Velké ceny Německa sportovních vozů ztratil kontrolu nad vozem a došlo k tragickému nárazu do bariéry, při němž pilot utrpěl smrtelné zranění. Spekuluje se o technickém selhání vozidla nebo o jezdecké chybě.

Smrt jezdce na Nürburgringu tehdy rozrušila celou sportovní veřejnost v Německu i Československu. Jeho nečekaný odchod připomněl, jak náročný a nebezpečný může motorismus být. Vášeň pro závody a touha po vítězství Junka nakonec připravily o život.

Manželka Eliška se pod dojmem velké ztráty rozhodla ukončit svoji úspěšnou kariéru, která z ní dodnes dělá jednu z nejlepších automobilových závodnic všech dob.

Junek se narodil 25. května 1894 v Dolní Čermné a byl nejstarším ze 13 dětí. Po absolvování obchodní akademie pracoval jako bankovní úředník. V roce 1922 vyhrál svůj první závod Zbraslav -Jíloviště ve voze Mercedes a přivezl si domů první vítězný pohár.

Později přesedl do Bugatti a spolu s manželkou Eliškou jezdil na závodech v Československu i v zahraničí. Řadu z nich vyhrál. Navíc se mu dařilo i v profesním životě a dosáhl významného postavení a majetku. Úspěšný závodník je pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.