Hamilton může vstoupit mezi nesmrtelné. Už v neděli

Radek Vičík Radek Vičík
4. 10. 2007 13:45
Britský mladík je krůček od zisku titulu
Usměvavý Lewis Hamilton rozdává autogramy svým čínským fanouškům před závodem v Šanghaji. | Foto: Reuters

Kdo ještě myslí na titul

1. Lewis Hamilton 107 bodů
2. Fernando Alonso 95
3. Kimi Räikkönen. 90

Praha - Jen pár dní dělí Lewise Hamiltona od chvíle, kdy se může stát hrdinou historie formule jedna.

Pokud bude mít po nedělním závodě v Šanghaji minimálně 11bodový náskok před svými pronásledovateli, bude mít titul mistra světa v kapse.

Jako první v dějinách by jej získal ve věku 22 let, navíc jako první nováček. Tedy vlastně druhý, ale zkušený 43letý Nino Farina byl v roce 1950 vůbec prvním mistrem světa F1 a v tom roce byli nováčky úplně všichni.

Vítězství Hamiltona ve Fudži ohroženo. Padla stížnost - čtěte ZDE

Hamilton je krůček od titulu, Alonsa smetla velká voda - čtěte ZDE

Prezident Ferrari: Hamilton vede díky nám - čtěte ZDE

Hamilton by tak v Číně korunoval snový rok. Nikdo jiný před ním neskončil v prvních devíti Grand Prix pokaždé na stupních vítězů. Nikdo tak mladý ještě nevedl šampionát formule jedna.

A pouze Jacques Villeneuve (který však přišel jako šampion zámořské série CART a vítěz slavných 500 mil v Indianapolis) vyhrál v premiérové sezoně také čtyři velké ceny. Ale Hamilton má ještě dva závody k dobru a může být nejlepší i v této statistice.

Nikdy jsem tam nejel? No a co

Mladý Brit dokázal prorazit také rasové bariéry. Stal se prvním černochem závodícím ve formuli jedna a prvním mužem tmavé pleti, který kdy vyhrál velký závod v Indianapolis.

Hamilton jako by si tlak na něm spočívající neuvědomoval. Před Velkou cenou Číny působí pohodovým dojmem.

"O šampionátu se toho teď hodně namluvilo, ale já to pouštím za hlavu. Stát se může cokoliv. Jsem připravený a věřím si," cituje jej britská BBC.

Z klidu jej nerozhází ani fakt, že v Šanghaji ani v Interlagos, kde se koná poslední závod sezony, ještě nejel.

"Na těchto okruzích jsem zatím nezávodil, ale nevidím v tom problém. Už jsem si to letos zažil v Melbourne, Montrealu, Indianapolis i Fudži a ve všech těchto závodech jsem stál na stupních vítězů," míní mladý Brit.

Alonso spoléhá na čínské kouzlo

Jeho největší rival, stájový kolega z McLarenu Fernando Alonso, musí doufat v notnou dávku štěstí. Šanghaj by mu měla sedět, vždyť zde loni s Renaultem vyhrál kvalifikaci i samotný závod.

Jenže pozici nemá po odstoupení ve Fudži snadnou. Dvě Grand Prix před koncem sezony na Hamiltona ztrácí 12 bodů, v Číně musí dojet bezpodmínečně před ním.

Alonso u Ferrari nemá šanci, zájem projevil Renault - čtěte ZDE

"Pořád je ve hře dvacet bodů. A já se porvu o každý z nich," uvedl odhodlaný Španěl.

"Touhle dobou roku se objeví vždycky spousta řečí a tlaků, ale já myslím jen na závodění a vítězství v Šanghaji a Interlagos," dodal.

Třetím ve hře je Kimi Räikkönen. Jenže Finova šance je spíš jen v říši snů. Ztráta 17 bodů je v současné fázi šampionátu propastná.

Räikkönen však neskládá zbraně. "Zdá se, že to má Hamilton v kapse, ale my se nevzdáváme. Když nic jiného, pokusíme se mu zisk titulu co nejvíc znesnadnit tím, že oba zbývající závody vyhrajeme," nechal se slyšet v tiskové zprávě Ferrari.

V pátek jsou v Šanghaji na programu měřené tréninky, v sobotu se koná kvalifikace a v neděli od 8:00 našeho času startuje Velká cena Číny. Závod, který může měnit historii.