Verstappen kráčející za titulem získal pole position, Pérez v kvalifikaci vyhořel

rav rav
6. 10. 2023 20:01
Max Verstappen z Red Bullu vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Kataru v Losailu. V sobotním sprintu mu stačí dojet šestý, o pořadí na jeho startu se ale rozhodne až před závodem.
Max Verstappen z Red Bullu ve VC Kataru F1 2023
Max Verstappen z Red Bullu ve VC Kataru F1 2023 | Foto: Reuters

Verstappen získal letošní desátou pole position s náskokem 441 sekund před Georgem Russellem v Mercedesu.

Nizozemcovu pozici posílil fakt, že druhý jezdec v pořadí - jeho týmový kolega Sergio Pérez - obsadil až 13. pozici, protože protože o nejlepší čas v druhé části kvalifikace přišel kvůli porušení limitů trati. Mexičan bude podruhé z posledních tří Grand Prix startovat mimo top 10.

Matematika boje o titul hraje jasně v Nizozemcův prospěch. Do Losailu dorazil se ziskem 400 bodů, zatímco Pérez dosud nasbíral 223 bodů.

Oba soupeře tak dělí 177 bodů, jenže do konce letošní sezony je k mání už jen 180 bodů. To znamená, že Verstappenovi stačí získat pouze ještě tři a zpečetí tak hattrick v šampionátu, jemuž vládne od roku 2021.

Pokud nedojde k havárii nebo nečekanému technickému výpadku, tak by to pro čerstvě 26letého závodníka neměl být problém. Dva ze tří dosud odjetých sprintů vyhrál a v Baku byl třetí.

Pokud by obhájce titulu vyšel v sobotu bodově naprázdno, musel by Pérez dojet v top 3, aby měl ještě matematickou šanci vyhrát.

Pérezovi nestačí Nizozemce jen dohnat, protože v případě rovnosti bodů je dalším kritériem počet vítězství. A Verstappenových třináct triumfů už nemůže v žádném případě překovat. Nikdo jiný už letos být mistrem světa ani teoreticky nemůže.

Mexičan, který ve třech ze čtyř posledních Velkých cen chyběl na stupních vítězů, si navíc musí bránit svoji druhou pozici před dotírajícím Hamiltonem. Pilot Mercedesu během posledních pěti Grand Prix stáhl jeho náskok ze 45 na 33 bodů a dokázal přeskočil doposud třetího Fernanda Alonso z Aston Martinu.

Sprint bude v Losailu startovat v sobotu v 19:30 hodin našeho času.

Výsledky: 1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:23,778, 2. Russell -0,441, 3. Hamilton (oba Brit./Mercedes) -0,527, 4. Alonso -0,591 (Šp./Aston Martin), 5. Leclerc Leclerc (Mon./Ferrari) -0,646, 6. Piastri (Austr./McLaren) -0,762.