Mučírna v kokpitu F1. Mazepinovi v Austinu fučelo do očí a pekelně ho pálila chodidla

Radek Vičík Radek Vičík
27. 10. 2021 14:51
Ruský pilot formule 1 Nikita Mazepin stále čeká na svoje první body. V neděli v Austinu k nim měl opět daleko. Navíc prožil v kokpitu Haasu malý horor.
Nikita Mazepin v Haasu během Velké ceny USA F1 2021
Nikita Mazepin v Haasu během Velké ceny USA F1 2021 | Foto: Reuters

22letý rodák z Moskvy nebude na Grand Prix USA vzpomínat v dobrém. Dojel sedmnáctý, vítěz Max Verstappen mu nadělil dvě kola, a ještě se celý závod potýkal s bolestivými potížemi.

První komplikací byla helma. "Do Austinu jsem přivezl speciální přilbu. Letos mám ale s helmami od Bellu stále problémy. Hlavně s hledím," postěžoval si.

Přitom nešlo o žádnou maličkost. "Občas dostanu špatné hledí. V něm je díra a a tou proudí vzduch. Tlakem jsem tak měl i v rychlosti 330 km/h vykulené pravé oko, což není ideální. Začalo brečet a po tváři mi tekly slzy," postěžoval si Mazepin.

Plakat se mu chtělo i z jiného důvodu. Od podlahy šlo takové vedro, jako by mu někdo chtěl upálit chodidla. Něco podobného přitom zažil už na maďarském Hungaroringu.

"Brečel jsem v kokpitu i bolestí, jak mě pálily nohy. Bylo to, jako bych celý závod stál na rozžhaveném uhlí. Musíme zjistit, proč se tak děje," dodal zničený pilot Haasu.

Do boxů přitom musel už po prvním kole, protože se mu uvolnila opěrka hlavy. Za tuto minelu se mu ještě během Grand Prix osobně omluvil jeho závodní inženýr Ajao Komacu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy