Komentář - O nedělní Grand Prix Miami se už s předstihem hovořilo jako o revoluci ve snaze šampionátu dobýt konečně americké území a přesvědčit tamního fanouška, aby sáhl hlouběji do kapsy.
Po úspěchu dokumentární série "Touha po vítězství" se to v boxech v Miami hemžilo celebritami, které se snažily přiživit na současné popularitě F1 v USA.
Jenže samotné víkendové dění ukázalo, že onen "Netflix efekt" je jen pozlátko. Navíc občas i vylhané - čtěte: umně sestříhané. Skutečné závody totiž pokaždé nejsou dalším dílem dramatického seriálu s hollywoodským scénářem a dechberoucím dramatem až do posledních metrů.
I když se o okruhu vytyčeném v areálu stadionu týmu NFL Miami Dolphins už před prvním tréninkem hovořilo v superlativech, realita za představami pokulhávala. Ještě během závodního víkendu se musel opravovat asfalt a soupeření o vítězství ve Velké ceně ani zdaleka nepřipomínalo finále loňské sezony v Abú Dhabí.
Jenže právě bitva mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem, a její vylíčení v podání Netflixu, americké fanoušky přilákala do ochozů. Nebo naopak, k tak dramatickému vyvrcholení boje o titul došlo pod dojmem úspěchu předchozích dílů "Touhy po vítězství". Takže tehdejší ředitel závodů F1 Michael Masi obětoval gradaci show i sportovní pravidla, která měl sám hájit.
Ať už se na to díváme z jakékoliv strany, v neděli stačilo jedno jediné předjetí a o vítězi bylo rozhodnuto. Verstappen měl nad oběma Ferrari jasnou převahu.
Závodu v závěru pomohla kolize mezi Landem Norrisem a Pierrem Gaslym, díky níž nudu na trati "rozbil" výjezd safety car a s ním spojené vymazání časových rozdílů mezi jezdci.
LAP 41/57
— Formula 1 (@F1) May 8, 2022
Contact between Norris and Gasly 💥
The McLaren driver goes spinning out of the race
⚠️ VIRTUAL SAFETY CAR ⚠️#MiamiGP #F1 pic.twitter.com/iA6UYaDCnS
Ano, v Miami byl k vidění letos druhý největší počet předjetí v Grand Prix formule 1 hned po vygradovaném Bahrajnu. Jenže co je platný krásný souboj o 11. místo, když kamery snímají hlavně čelo závodního pole. A tam bylo pořadí prakticky neměnné.
Premiéra šampionátu na Floridě je i přes všechny vady na kráse krokem správným směrem. Ten, kdo chce mít skutečně globální byznys, nemůže pustit Spojené státy ze zřetele. Už proto, že další velmi lukrativní trh v Číně je kvůli covidu-19 stále uzavřený.
Promotéři si však musí uvědomit, že jak rychle získala F1 ve Státech popularitu, tak rychle o ni může přijít. Stačí k tomu jiný povedený dokuseriál…