Komentář: Daj-li mu trofej, nebo nedaj-li mu trofej? Causa Alonso poškodila formuli 1

Radek Vičík Radek Vičík
21. 3. 2023 19:30
Zmatky kolem třetího místa Fernanda Alonsa v závodě F1 v Saúdské Arábii ukázaly velkou slabinu světa Grand Prix: nejednoznačnost pravidel.
Fernando Alonso z Aston Martinu slaví třetí místo ve Velké ceně Saúdské Arábie F1 2023
Fernando Alonso z Aston Martinu slaví třetí místo ve Velké ceně Saúdské Arábie F1 2023 | Foto: Reuters

Šéfové formule 1 se kasají, že mají pod palcem to nejlepší z motoristického sportu. Pracují na globální expanzi světového šampionátu a chtějí novým fanouškům nabídnout atraktivní podívanou, jejímž vrcholem jsou krásné, dramatické závody.

Jenže ten, kdo sledoval dění po nedělní Velké ceně Saúdské Arábie, musel nabýt přesně opačného dojmu: parta amatérů ani několik hodin po Grand Prix pořád neví, kdo skončil na stupních vítězů.

Všechno začalo tím, že se Fernando Alonso na startu postavil o pár centimetrů mimo své vyznačené místo, za což dostal od jury pětisekundový trest.

Nechme stranou, že tím fakticky nic nezískal a že šlo o drakonickou penalizaci. To po závodě potvrdili i jeho soupeři Sergio Pérez a George Russell. Navíc nebyl sám, kdo se v Džiddě takto provinil (podobě stál například Charles Leclerc ve Ferrari), ale ke Španělově smůle bylo na první řadu startovního roštu nejlépe vidět.

Dobrá, tak se tedy držme litery zákona a pojďme si trest odpykat. Stalo se tak během zastávky v boxech při výměně pneumatik. Procedura je podle pravidel taková, že po dobu trestu nesmí mechanici na voze pracovat, vrhnou se na něj až po jeho uplynutí. Alonso byl v depu v 18. kole závodu na 50 okruhů.

Až po skončení Grand Prix přišel verdikt o dalším porušení pravidel a desetisekundová penalizace za to, že se mechanici Aston Martinu dotkli formule ještě během trestu. To vedlo k tomu, že se španělský veterán propadl ze třetího místa na pátou pozici.

V zákulisí předal trofej zaskočenému Russelovi, jemuž spadla doslova do klína. Mercedes se tím hned pochlubil na sociálních sítích.

Brit si jí ale užíval jen něco přes dvě hodiny. Mezinárodní automobilová federace FIA totiž přiznala, že jí sepsané regule jsou děravé jako cedník. To, že mechanik stál se zvedákem za vozem, ještě nenaplňovalo skutkovou podstatu přečinu, za nějž byl jeho pilot pokárán.

Celá fraška od Alonsova startu "naštorc" až po návrat trofeje trvala pět hodin a 12 minut. Nevěříte? Tak tady máte základní časové údaje (v místním čase):

  • 20:03 Alonso dokončil zaváděcí kolo a nepřesně postavil vůz do startovního slotu.
  • 20:06 Za výše uvedený přestupek Španěl dostal pětisekundový trest.
  • 20:33 Alonso zajel do boxů odpykat si trest a vyměnit pneumatiky.
  • 21:24 Během předposledního kola dostalo ředitelství závodu upozornění od formulové obdoby VAR sídlící v Ženevě, že Alonso nemusel trest odpykat správně.
  • 21:25 Pérez vyhrává závod, Alonso proťal cílovou čáru na třetím místě.
  • 21:45 Stevardi vynesli nový ortel - dalších deset sekund navíc pro Alonsa. Tím se propadl ze třetí na pátou příčku.
  • 00:50 FIA vyslechla zástupce týmu Aston Martin, kteří s další Alonsovou penalizací nesouhlasili.
  • 1:15 FIA vydává konečnou klasifikaci, v níž je Alonso znovu třetí. Russell se musel přestat laskat se Španělovým pohárem.

Evropský fanoušek, který odešel od televize s tím, že třetí místo v GP Saúdské Arábie získal dodatečně Russell, si musel ráno protřít oči. Vždyť si přečetl, že je Alonso zase bronzový a přece jen dosáhl vysněné mety - stovky umístění na stupních vítězů.

Zmatky kolem výkladu pravidel jsou přesně tím, co formuli 1 extrémně škodí. Vždycky se tu střetávala snaha konstruktérů najít skrze šedou zónu reglementu cestu, jak přelstít soupeře a mít výkonnější a rychlejší monopost. Ale tohle je "vyšší level", tady se sama federace zamotala do nejasného výkladu vlastních pravidel.

Když si totiž postavíte zvedák za formuli, tak se jí sice dotknete, ale nepracujete na ní. Aspoň tak zní pointa osvobozujícího rozsudku nad Alonsem. Podobných děr se v pravidlech šampionátu určitě ještě pár najde, takže se můžeme těšit na další kolo tahanic o výsledky. To, jak Aston Martin zvrátil penalizaci v Džiddě, je pro soupeře jasným povzbuzením se do podobných akcí pouštět častěji.

Takhle si bossové formule 1 určitě snahu po zatraktivnění svého hýčkaného produktu nepředstavovali. A potenciální fanoušky, kteří si ze zvědavosti pustili v televizi saúdskou Grand Prix, těžko nalákají na skutečnost, že se až dlouho po závodě dozvědí, jak to vlastně dopadlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy