Komentář: "Svatozář" sice v Británii chránila životy, ale Číňan mohl i tak zemřít

Radek Vičík Radek Vičík
4. 7. 2022 19:30
Divoká havárie čínského pilota Čou Kuan-jü v nedělním závodě F1 v Silverstonu sice dopadla dobře, ale přinesla další důležité otázky ohledně bezpečnosti.

Stačila malá strkanice na startu Velké ceny Británie a Alfa Romeo čínského nováčka se proměnila v neřízenou střelu.

Kus cesty Čou Kuan-jü absolvoval po hlavě, načež jeho monopost začal dělat ve štěrkové únikové zóně přemety. Potom zapadl jako do šuplíku mezi dvě ochranné zóny.

O tom, že systém ochrany hlavy halo sice není pěkný, ale zachraňuje životy, není sporu. Ostatně podobně jako pilot Alfy Romeo mu může za mnohé vděčit téhož dne v závodě F2 na Silverstonu Roy Nissany.

27letému Izraelci se doslova projel po hlavě mladičký Nor Dennis Hauger, jehož stroj katapultoval do vzduchu obrubník po kolizi zaviněné Nissanym.

Takže pozitivní roli "svatozáře" máme odškrtnutou.

Zbývá tu ovšem jedno velké "ale". Celá slavná ochrana hlavy mohla být Čou Kuan-jü platná jako veverce louskáček, pokud by monopost zaklíněný mezi bariéru z pneumatik a zídkou s ochrannou sítí začal hořet.

V té chvíli by totiž nebylo nijak možné pilota Alfy Romeo rychle vyprostit. Číňan seděl bezmocně uvězněný v kokpitu s hlavou opřenou o svodidla. Odtud by se nedostal ani David Copperfield…

Jako první na to upozornil bezprostřední svědek a účastník hromadné bouračky v Silverstonu George Russell. "Bylo hrozné, v jaké pozici byl (Čou Kuan-jü) zaseknutý. S tím by nešlo nic udělat. Budeme muset udělat všechno proto, aby se auta nemohla ocitnout v takové pasti. Mezera mezi jednotlivými bariérami musí zmizet," uvedl pilot Mercedesu.

V nádržích F1 po startu je 100 kg paliva. A ono je něco jiného, když začne hořet vůz, který proletěl bariérou, jako v případě Romaina Grosjeana před dvěma lety v Sáchiru, než totálně zaklíněný monopost.

Případů, kdy takhle pilot uhořel, zná historie šampionátu celou řadu. Bylo by zbytečné, aby v dnešní době vymožeností typu halo přišla podobná, úplně zbytečná tragédie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 4 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy