Hodinky Hamilton nosil už Elvis, teď šampion F1 žaloval hodináře za užívání jména

Radek Vičík Radek Vičík
21. 11. 2020 12:15
Marketinková společnost Lewise Hamiltona žalovala hodinářskou společnost Hamilton Watch Company kvůli jejímu jménu. Přitom švýcarská firma byla založena už v roce 1892. Evropský úřad pro duševní vlastnictví nároky šampiona formule 1 po třech letech tahanic neuznal.
Lewis Hamilton při VC Ruska 2020.
Lewis Hamilton při VC Ruska 2020. | Foto: Reuters

Lewis Hamilton sice minulý víkend vyrovnal sedmým titulem mistra světa formule 1 fenomenální bilanci Michaela Schumachera, ale souběžně s tím utrpěl velkou právní porážku v tahanici o ochrannou známu Hamilton.

Švýcarská společnost Hamilton Watch Company je nástupcem amerického výrobce hodinek založeného v Lancasteru už v roce 1892. Součást koncernu Swatch se do právních tahanic s pilotem Mercedesu dostala už před třemi lety. Lewis Hamilton jí totiž chtěl zabránit, aby své jméno registrovala jako obchodní značku pro celou Evropu.

Snahu šampiona uzurpovat si jméno Hamilton jen pro sebe teď definitivně smetl ze stolu Evropský úřad pro duševní vlastnictví (EUIPO). Prohlásil, že 35letý závodník nemá žádná "přirozená práva" ke jménu, které hodinářská společnost používá od konce 19. století.

"Napadená ochranná známka se týká pouze samotného slova Hamilton, nikoliv Lewis Hamilton. To první je vcelku běžné příjmení v anglicky hovořících zemí. Neexistuje žádné přirozené právo, aby osoba měla své vlastní jméno registrované jako ochrannou známku, pokud by to bylo v rozporu s právy třetích stran," stojí v rozhodnutí EUIPO.

Nález úřadu také připomíná, že hodinky Hamilton nosila řada známých osobností včetně Elvise Presleyho dávno před tím, než se aktuální šampion F1 vůbec narodil.

Udělení ochranné známky dala před třemi lety hodinářům od Hamiltonu výlučná práva k používání této značky na hodinkách a dalšímu příslušenství po celém kontinentu.

To přimělo právníky hvězdy Mercedesu, kteří spravují marketinková práva Lewise Hamiltona přes maltskou společnost 44IP, aby se pokusili zneplatnit  žádost Hamilton Watch Company.

Tvrdili, že byla podána ve "špatné víře", jejím prostřednictvím byla zmařena "spravedlivá soutěž" a údajně dokonce nebyla vůbec uvedena do užívání. S tím neuspěli a navíc musí protistraně uhradit náklady ve výši 893 liber (více než 26 000 Kč).

Sám jezdec formule 1, jenž je reklamní tváří hodinářské společnosti IWC Schaffhausen, se ke kauze nevyjádřil.

Elvis Presley s hodinkami Hamilton
Elvis Presley s hodinkami Hamilton | Foto: Hamilton Watch Company
 

Právě se děje

před 7 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Slavie se v prvním kole play off fotbalové Ligy mistryň utkají s italskou Fiorentinou, sparťanky čeká v souboji o postup mezi 16 nejlepších týmů Evropy Glasgow City. První zápasy se hrají ve dnech 8. a 9. prosince, odvety o týden později. 

před 53 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 55 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy