"Připomíná to hřbitovní alej." Pilot pronesl mrazivá slova, pak došlo k tragédii

rav rav
4. 5. 2023 8:19
Německý pilot Wolfgang von Trips sahal po titulu mistra světa. Zahynul při havárii, která je dodnes největší tragédií historie formule 1.
Havarované Ferrari Wolfganga von Trips v GP Itálie formule 1 1961
Havarované Ferrari Wolfganga von Trips v GP Itálie formule 1 1961 | Foto: ČTK

Osud rodákovi z Kolína nad Rýnem, který by dnes oslavil 95. narozeniny, vyměřil pouhých 33 let život. Za tu dobu však jezdec pocházející ze šlechtické rodiny z Porýní dokázal uhranout svět závodních okruhů.

Pomník Wolfganga von Tripse na jeho domácím okruhu - německém Nürburgringu.
Pomník Wolfganga von Tripse na jeho domácím okruhu - německém Nürburgringu. | Foto: Radek Vičík

"Taffy", jak se mu přezdívalo, sice trpěl cukrovkou, ani to mu však nezabránilo, aby ve věku 28 let debutoval ve formuli 1.

Už o rok později doslova unikl hrobníkovi z lopaty. Na nebezpečném Nürburgingu dostal smyk a totálně zničil své Ferrari. Z karambolu si odnesl těžký otřes mozku.

Značce z Maranella byl věrný téměř po celou svoji krátkou závodní kariéru. V jejím voze absolvoval většinu ze svých 27 startů v Grand Prix a oslavil dvě vítězství.

Bohužel v něm také 10. září 1961 našel smrt.

Do Monzy přijel jako lídr mistrovství světa s náskokem čtyř bodů na týmového kolegu ze Scuderie Phila Hilla (tehdy bylo za vítězství jen devět bodů). K zisku titulu mu stačilo být třetí. 

S extrémně rychlou tratí Velké ceny Itálie měl lídr šampionátu nepěkné zkušenosti z předchozích let. V sezonách 1956 i 1958 zde havaroval a v obou případech to skončilo zraněním.

"Stromy kolem trati mi připomínají hřbitovní alej," řekl prý von Trips před startem osudného závodu jednomu z mechaniků.

Šlo o poslední sezonu, kdy se italská Grand Prix jela zčásti na betonové klopené dráze. Právě na rovince před klopenou zatáčkou se Němec dostal do kolize s Lotusem Brita Jima Clarka.

Ferrari vyletělo do vzduchu, trefilo násep na vnější straně trati a narazilo do plotu, za nímž se tísnili diváci.

Výsledek havárie byl děsivý.

Vůz kromě von Tripse, který z něho vypadl a zlomil si vaz, zabil dalších patnáct lidí. Jedenáct jich zemřelo na místě, čtyři další v nemocnici. Dodnes je to nejhorší nehoda v dějinách mistrovství světa.

Německý hrabě zemřel věren své šlechtické cti. "Nemohu žít bez riskování. Automobilové závody mi připomínají středověké turnaje, a tím i rytíře a mé předky. To je něco, co potřebuju," prohlásil jednou.

A jako rytíř odešel ze světa, jen jeho oř měl téměř 200 koňských sil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy