Ferrari ukončilo jednu Verstappenovu sérii, vítězství mu nevzalo. Řeší se ale tresty

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 2. 7. 2023 20:40
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál Velkou cenu Rakouska formule 1 a zvítězil už v páté Grand Prix po sobě. K tomu navíc už včera na domácím okruhu svého chlebodárce přidal i triumf ve sprintu.

Druhý na Red Bull Ringu dnes se ztrátou pěti sekund skončil Charles Leclerc ve Ferrari. Třetí dojel Sergio Pérez v Red Bullu, i když startoval až z 15. místa.

Zhruba pět hodin po závodě se pořadí za nejlepším triem změnilo po protestu stáje Aston Martin. Její piloti Fernando Alonso a Lance Stroll z toho vytěžili posun o jednu pozici na páté, respektive deváté místo. Carlos Sainz z Ferrari se propadl ze čtvrté pozice na šestou a jako čtvrtý byl klasifikován Lando Norris z McLarenu.

Ve chvíli, kdy ve 25. kole Verstappen zajel do boxů a vrátil se na trať na třetí pozici za oběma vozy Ferrari, skončila jeho šňůra 248 po sobě jdoucích kol v čele Velkých cen.

To byla nejdelší série ve formuli 1 od roku 1988, kdy Ayrton Senna v McLarenu získal svůj první titul mistra světa. Pilot Red Bullu dnešním 42. triumfem právě Brazilce překonal v historických tabulkách a je celkově pátý.

Důvodem, proč jinak suverénní obhájce titulu přišel o vedení, byla odlišná strategie. Zatímco většina jeho soupeřů ve chvíli, kdy byl v 15. kole vyhlášen virtuální safety car, zajela do boxů pro nové gumy, Red Bull se rozhodl nechat oba piloty na trati.

"Důležité pro mě bylo udržet se v čele a pak jsem se snažil jet svůj vlastní závod. Během fáze virtuálního safety car jsme rozhodli nejet do boxů a držet se své strategie. A ta fungovala skvěle. Byl to skvělý den, moc jsem si ho užil," uvedl v cíli Verstappen, který navýšil vedení v seriálu už na 81 bodů.

Leclerc si vedení užíval pouze deset kol. I tak mohl být s dnešním výsledkem spokojený, protože se na stupně vítězů vrátil po delší odmlce. Naposledy na nich stál koncem dubna v Baku, kde byl třetí.

Pérez dokázal i díky chytré strategii Red Bullu z velké části minimalizovat škody z nepovedené kvalifikace, v níž znovu vypadl už ve druhé fázi.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spielbergu:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:25:33,607, 2. Leclerc (Mon./Ferrari) -5,155, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -17,188, 4. Norris (Brit./McLaren) -26,327, 5. Alonso (Šp./Aston Martin) -30,317, 6. Sainz (Šp./Ferrari) -31,377.

Nejrychlejší kolo: Verstappen.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 22 závodů): 1. Verstappen 229, 2. Pérez 148, 3. Alonso 131, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) 106, 5. Sainz 82, 6. Leclerc 72.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 377, 2. Mercedes 178, 3. Aston Martin 175, 4. Ferrari 154, 5. Alpine 47, 6. McLaren 29, 7. Haas 11, 8. Alfa Romeo 9, 9. Williams 7, 10. Alpha Tauri 2.