"Checománie" se zvrtla: Verstappen chráněný bodyguardy a napadení fanoušci Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
30. 10. 2023 21:06
Fanatičtí mexičtí fanoušci podporu domácího hrdiny Sergia Péreze, přezdívaného "Checo", během víkendové Velké ceny Mexika formule 1 často přeháněli. Došlo dokonce k napadení diváků v tričkách Ferrari.
Fanoušci Sergia Péreze (Red Bull) během VC Mexika F1 2023
Fanoušci Sergia Péreze (Red Bull) během VC Mexika F1 2023 | Foto: Getty Images / Red Bull Content Pool

Vášeň řady Mexičanů pro formuli 1 - a pilota Red Bullu Sergia Péreze zvlášť - se v řadě případů vyrovná zarputilosti a tvrdosti fotbalových rowdies.

Jak je na jedné straně jejich fandění téměř fanatické, tak je zároveň jejich nenávist až pudová. Kdo se jim znelíbí, toho nesnášejí až za hrob.

O tom se na vlastní kůži přesvědčil Max Verstappen. Nizozemec přitom býval v Mexiku velmi populární.

"V roce 2017 se pilot Red Bullu fanouškům zavděčil tím, že se nechal na závodní okruh vozit v dodávce, která je pro obyvatele hlavního města typickým dopravním prostředkem," uvedl mexický list Esto.

Jenže není nic pomíjivějšího než lidská sláva. Dneska Pérezův "fanklub" nemůže trojnásobnému mistru světa přijít na jméno. Fanoušci si myslí, že svému týmovému kolegovi z Red Bullu málo pomáhá.

"Přestože s ním má dobré vztahy, je velmi soutěživý. Vždycky dával najevo, že chce vyhrávat, a proto v zemi ztratil některé fanoušky," vysvětlují mexičtí novináři.

List Esto poukazuje na to, že Verstappen nepustil svého týmového kolegu před sebe, aby tak získal důležité body v boji o druhé místo při loňském MS. To nakonec na Pérezův úkor získal Charles Leclerc z Ferrari.

"To fanoušky naštvalo, protože v tu chvíli už byl šampionem. Právě tím si vysloužil kritiku. K té se připojil i sám Checo, když připomněl, že on mu mnohokrát pomohl," zní hlas ze severoamerické země.

Mexičané o sobě dali hlasitě vědět už o týden dřív v americkém Austinu, kde vítězného Verstappena po závodě vybučeli.

Protože v Mexiku bývá ve čtvrtek při dni otevřených dveří v paddocku doslova narváno, chodil jezdec Red Bullu po okruhu raději se dvěma bodyguardy po boku.

Pilot tvrdil, že ochranka mu spíše pomáhala usnadnit život, než aby mu dávala pocit bezpečí před případnou nevolí fanoušků.

"Mám tady samozřejmě o něco větší bezpečnost. Ale na světě je vždycky několik zemí, kde je hodně rušno, i tady v paddocku. Například loni bylo opravdu, ale opravdu náročné dostat se do boxů. A právě to také pomáhá i při cestování z hotelu a podobně," vysvětloval.

Chce to víc úcty

Zatímco Verstappen přímé kontroverzi s rozvášněnými Mexičany unikl, dva příznivci Ferrari tolik štěstí neměli.

Nejdříve se ale vraťme na začátek Velké ceny Mexika. Tam totiž Pérez přecenil své síly. Sice z druhé řady skvěle odstartoval, v první zatáčce ale "zavřel" Leclerca tak nešťastně, že jeho Red Bull poskočil, vyjel mimo trať a k velké nevoli diváků bylo po Mexičanových nadějích.

Na zaplněných tribunách to jen zašumělo zklamáním. Byť domácí miláček označil za jediného viníka kolize sám sebe, ne všichni z jeho podporovatelů to viděli stejně.

Jeden z frustrovaných diváků se v areálu bývalého baseballového stadionu pustil do dvojice oblečené v rudém tričku Ferrari. Po chvíli byl umravněn a ochranka výtržníka eskortovala z okruhu.

"Jednalo se o ojedinělý incident, který byl rychle vyřešen. Dotyčná osoba byla odvedena a doživotně vykázána ze závodů," potvrdil pro RacingNews365 zástupce formule 1.

Tato potyčka jen ukazuje, jak se začalo radikalizovat publikum formule 1. Po závodech je stále častější, že jsou úspěšní piloti vypískaní nebo na ně tribuny bučí. A je jedno, jestli to je Verstappen, Leclerc nebo Lewis Hamilton.

"Obecně si myslím, že chování publika na některých místech by mohlo být o něco lepší. Podpořit svého oblíbeného pilota je v pořádku. Ale je také třeba respektovat konkurenci," vyzval Verstappen.

"Není to jen ve formuli 1, myslím, že je to obecný problém ve spoustě sportů, na který je podle mě třeba se podívat a zlepšit ho," uvedl už jistý letošní mistr světa F1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy