Leclerc vyhrál třetí z posledních čtyř kvalifikací, na letošní triumf ale pořád čeká

Radek Vičík Radek Vičík
18. 11. 2023 10:03
Charles Leclerc ve Ferrari vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Las Vegas a vybojoval letos už pátou pole position.
Charles Leclerc ve Ferrari při VC Las Vegas formule 1 2023
Charles Leclerc ve Ferrari při VC Las Vegas formule 1 2023 | Foto: Reuters

Monačan potvrdil výbornou formu v jízdě na jedno rychlé kolo. Vyhrál kvalifikaci v Austinu a Mexiku, neuspěl jen v minulém závodě v Brazílii. Ale stále čeká na první letošní triumf.

"Samozřejmě jsem šťastný. Jsme poprvé v Las Vegas a budu startovat z pole position. To je skvělé. Ale jsem zklamaný ze svého rychlého kola ve třetí části kvalifikace. Neodvedl jsem dost dobrou práci, ale na první místo to stačilo," prohlásil jezdec Ferrari.

Druhý byl dnes Leclercův týmový kolega Carlos Sainz junior. Ten ale kvůli výměně části vozu po včerejším nárazu na uvolněný poklop kanálu přijde na startu o deset míst.

Do první řady se tak vedle Leclerca posune už jistý letošní mistr světa Max Verstappen s Red Bullem. Druhou řadu obsadí George Russell v Mercedesu a pilot Alpine Pierre Gasly.

Kvalifikace začala velkou ranou pro McLaren. Oba piloti britské stáje, Lando Norris a Oscar Piastri, vypadli už v první části.

Kalkulace nevyšla ani Sergio Pérezovi. Mexičan dvě a půl sekundy před koncem druhé fáze zajel do boxů, ale dosažený čas na umístění v postupující top 10 nestačil. Pilot Red Bullu do závěrečné fáze nepostoupil potřetí v posledních sedmi Grand Prix.

O pouhých 28 tisícin unikl postup i jeho soupeři v boji o celkové druhé místo, Lewisi Hamiltonovi v Mercedesu.

Velká cena Las Vegas, která se jede v noci místního času pod umělým osvětlením, startuje v neděli v 7 hodin SEČ.

Kvalifikace na Velkou cenu Las Vegas, závod mistrovství světa vozů formule 1: 1. Leclerc (Mon./Ferrari) 1:32,726, 2. Sainz (Šp./Ferrari) -0,044, 3. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,378, 4. Russell (Brit./Mercedes) -0,386, 5. Gasly (Fr./Alpine) -0,513, 6. Albon (Thaj./Williams) -0,597.

Pozn.: Sainz ztratí na startovním roštu kvůli penalizaci deset míst.