Deset vítězství po sobě. Verstappen v Monze přepsal historické tabulky F1

Radek Vičík Radek Vičík
3. 9. 2023 16:39
Max Verstappen v Red Bullu, dokázal jako první pilot formule 1 vyhrál deset Grand Prix po sobě. Rekordní triumf získal v dnešní Velké ceně Itálie na okruhu v Monze.

Z pole position sice startoval Carlos Sainz junior ve Ferrari, ale v 15. kole se Nizozemec dostal do čela. To opustil jen na chvíli během zastávek v boxech, pak ale držel otěže závodu pevně plně v rukou.

"Nikdy jsem nevěřil tomu, že to je možné. Ale dneska jsme tvrdě pracovali a vyplatilo se. Dobře jsme pracovali s pneumatikami. V první zatáčce jsem se snažil přinutit Carlose k chybě. To se povedlo a já měl ve výjezdu lepší trakci," uvedl spokojený vítěz.

Verstappen nepoznal hořkost porážky od 7. května, kdy vyhrál Velkou cenu Miami. K deseti vyhraným závodům přidal ještě první místo ve sprintu v Rakousku a Belgii.

Letos zatím jiný tým než Red Bull závod F1 neovládl. Dvě Grand Prix a jeden sprint patřily Sergio Pérezovi. V jiných boxech se z vítězství radovali naposledy 13. listopadu loňského roku, to byl v Brazílii na první pozici George Russell s Mercedesem.

Na druhé místo se dnes v Monze až v samotném závěru probil Verstappenův týmový kolega Pérez. Na domácí Ferrari tak zbylo až třetí místo, pro něž si dojel vítěz kvalifikace Carlos Sainz junior.

Start závodu byl o téměř půl hodiny odložen. V zaváděcím kole totiž zůstal na nebezpečném místě stát porouchaný monopost AlphaTauri japonského pilota Juki Cunody.  Velká cena byla po několika zaváděcích kolech zkrácena na 51 kol.

Po startu se Sainz udržel ve vedení, ale Verstappen na něj brzy začal tvrdě dotírat. V okruhu číslo 15 se mu to povedlo a dostal se do čela Grand Prix.

Během zastávek v boxech se v čele postupně vystřídali také Lando Norris, Oscar Piastri a Lewis Hamilton. Na první pozici tak dnes bylo hned pět jezdců.

Svého britského rivala Nizozemec předjel ve 25. kole, byť jezdec Mercedesu s odlišnou strategií ještě nebyl v depu. V té chvíle se hvězdě Red Bullu doširoka otevřela cesta k 47. vítězství v kariéře.

Za Verstappenem se rozzuřila bitva obou jezdců Ferrari a Péreze. Mexičan nejdřív předjel Leclerca. Poté se několik kol marně pokoušel předjet Sainze. To se mu povedlo až šest kol před cílem.

Poté vypukl doslova bratrovražedný souboj mezi jezdci Scuderie. V posledním kole div neskončila vzájemnou kolizí, ale nakonec Sainz i Leclerc dovezli své monoposty šťastně do cíle.