Sauber bude testovat usměvavá pilotka z Kolumbie. Našla se konečně nástupkyně Junkové?

Radek Vičík Radek Vičík
7. 3. 2018 14:59
Po Susie Wolffové dostala další žena šanci v týmu formule 1. 24letá Tatiana Calderónová se stala oficiální testovací jezdkyní Sauberu. K tomu, aby se dostala na start Velké ceny, jí ale zbývá ještě dlouhý kus cesty.
Tatiana Calderónová.
Tatiana Calderónová. | Foto: Sauber AG

Hinwil - Poté, co Susie Wolffová odešla z týmu Williams a dala přednost mateřství, se svět formule 1 stal - co se závodníků týče - znovu čistě mužskou záležitostí. To by chtěla změnit 24letá Tatiana Calderónová, která v úterý u týmu Sauber povýšila z postu vývojové pilotky na oficiální testovačku.

Rodačka z hlavního města Kolumbie Bogoty se doma odmalička proháněla v motokárách. Svoji kariéru po krátkém intermezzu v USA před sedmi lety definitivně přesunula do Evropy. V letech 2013 až 2015 závodila v ME Formule 3, načež přešla do GP3.

Dosud největším úspěchem je ale druhé místo v blízkovýchodně-indickém seriálu MRF Challenge Formula 2000 ve "fotbalové" sezoně 2015/2016. To nestačila jen na Pietra Fittipaldiho, vnuka legendárního šampiona F1 Emersona.

Loni si Calderónová "okořenila" starty v GP3 účastí v závěrečném podniku sezony Světové série Formule V8 3.5 V. Tam se znovu potkala s Fittipaldim, který celý seriál vyhrál. Kolumbijka si na okruhu v Sáchiru ze dvou startů připsala páté a třetí místo.

Letos bude její prioritou opět seriál GP3 a vedle toho dostane od Sauberu šanci svézt se v monopostu F1 při oficiálních nováčkovských testech. Vedle toho bude dál pokračovat v práci v simulátoru a bude získávat zkušenosti s prací se závodními inženýry týmu formule 1.

Z postu testovače je do startu v Grand Prix ještě daleko. První krok, tedy stát se oficiální testovačkou a vyjet s vozem fyzicky na trať, Calderónová už ovšem udělala. Důležité je však také vyjet potřebné kvalifikační body pro zisk superlicence, na kterou by při současných výsledcích neměla vůbec nárok.

Pokud by kolumbijská pilotka prošla všemi úskalími a skutečně si našla cestu do světového šampionátu, byla by první ženou na startu závodu F1 po více než čtyřiceti letech.

Pět žen a jen 0,5 bodu

Zatímco Wolffová se v roce 2014 dvakrát svezla v trénincích, v závodě se naposledy objevila Lella Lombardiová v GP Rakouska 1976.

Lella Lombardiová:

Právě tato Italka je dosud jedinou ženou, která ve Velké ceně bodovala. Za šesté místo v GP Španělska 1975 však brala jen půl bodu, protože byl závod v královském parku Montjuic v Barceloně předčasně ukončen po tragické nehodě. Vůz Rolfa Stommelena byl vymrštěn mimo trať a usmrtil pět diváků.

První nástupkyní československé hvězdy meziválečných závodů Elišky Junkové (vítězky třídy do dvou litrů na Velké ceně Německa na Nürburgringu 1927) byla v moderní éře italská závodnice Maria Teresa de Filippisová, která se mezi lety 1958 až 1959 z pěti pokusů kvalifikovala do tří Grand Prix. Nejlépe skončila desátá v belgickém Spa ve své první sezoně.

Úspěchy Lombardiové koncem 80. let podnítily další ženy ve snaze závodit v F1. Ovšem bývalá olympijská lyžařka Divina Galicaová z Velké Británie ani Jihoafričanka Desiré Wilsonová se do žádného podniku nekvalifikovaly.

O zatím poslední pokus o kvalifikaci do závodu F1 se postarala v roce 1992 natřikrát Italka Giovanna Amatiová, ani ona se na startovní rošt nepostavila.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 16 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy