"Aha, byl jsem žena." Coulthard díky Zlatému volantu odhalil tajemství své dlouhé kariéry v F1

Radek Vičík Radek Vičík
25. 2. 2018 14:48
David Coulthard byl jednou z hvězd vyhlašování 41. ročníku ankety Zlatý volant. Pobavil, projevil smysl pro britský humor.
David Coulthard na vyhlášení ankety Zlatý volant
David Coulthard na vyhlášení ankety Zlatý volant | Foto: Pozitif

Praha - Ve formuli 1 odjel neuvěřitelných patnáct sezon, vyhrál třináct Velkých cen, získal nejvíc bodů mezi všemi britskými piloty v historii šampionátu. A je to velký sympaťák. Kdo? David Coulthard, který patřil mezi hvězdy vyhlášení 41. ročníku Zlatého volantu.

Jak  se se stalo tradicí populární ankety, jsou při ní oceňovány i hvězdy světového motoristického sportu. Letos se mezi držitele čestného ocenění dostali mimo jiných pětinásobný motocyklový šampion Mick Doohan, několikanásobní němečtí vítězové čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans Hans-Joachim Stuck a Frank Biela a také právě skotský patriot.

Coulthard byl jakýmsi "zlatým hřebem" slavnostního večera v areálu výstaviště PVA Expo v Praze-Letňanech a svoji roli zvládal s vrozeným šarmem. Nejdříve pochválil hostitelské město. "Prahu mám moc rád, často sem jezdím ji poznávat i na pracovní schůzky. Jsou tu moc milí lidé, jako třeba Pavel Turek a jeho milá manželka," vysekl několikanásobnou poklonu.

Pak se zahleděl na obdržený Zlatý volant a prohodil: "Tady čtu jméno Barbora Holická." Na chvíli se zamyslel. "Aha, tak já jsem byl žena. Už  tomu rozumím, proč jsem ve formuli 1 vydržel tak dlouho," glosoval s grácií přehmat pořadatelů.

31letá pilotka rallye Barbora Holická totiž vyhrála Cenu Elišky Junkové pro nejlepší tuzemskou závodnici a patřila jí zcela jiná trofej než tradiční volant.

Rodák ze skotského venkova, který nedávno v Rijádu vyhrál prestiží Závod šampionů, sršel dobrou náladou před novináři, mezi něž spolu s Doohanem přišel na krátkou tiskovou konferenci. 

"Doba se mění a přicházejí nové technologie. Musíme to brát tak, jak to je. Ale já jsem během své kariéry nikdy nemusel řešit žádnou rekuperaci energie nebo baterie. A podle mě by měla být závodní auta pořádně slyšet," odpověděl 46letý expilot týmů Williams, McLaren či Red Bull na dotaz deníku Aktuálně.cz, co si myslí o hybridních technologiích a závodech elektromobilů.

Podobně diplomaticky se vyjádřil i o zákazu krásných dívek na startovním roštu formule 1. "Je to kontroverzní téma a nechci do něj nijak zabředávat. Zrovna nedávno se mě na to ptali v Austrálii. A já jim odpověděl, že jsem ještě nepotkal žádnou grid girl, který by řekla: Díky bohu, že mě zbavili té hrozné práce," prohodil věčně usměvavý sympaťák.

Zlatý volant ovšem tentokrát nebyl jen přehlídkou nejlepších českých automobilových a motocyklových závodů, ale také prostředkem, jak pomoci dobré věci. Anketa byla totiž spojena s nadací Keep Fighting.

Fanoušci a sponzoři tak mohli podpořit neziskovou organizaci inspirovanou životem sedminásobného mistra světa F1 a jednoho z nejlepších závodníků všech dob Michaela Schumachera. Výsledkem byl šek na 503 tisíci korun, který převzala výkonná ředitelka nadace Sabina Kehmová.

Bývalý pilot F1 David Coulthard a motocyklový šampion Mick Doohan na vyhlášení 41. ročníku ankety Zlatý volant. | Video: Zlatý volant

41. ročník ankety Zlatý volant

Závody na okruzích: 1. Adam Lacko 53, 2. Petr Fulín 37, 3. Josef Král 11.
Automobilové soutěže a maratony: 1. Jan Kopecký 44, 2. Martin Prokop 35, 3. Václav Pech 8.
Závody do vrchu: 1. Tomáš Vavřinec 20, 2. David Komárek a Lukáš Vojáček oba 13.
Autokros a rallyekros: 1. Petr Nikodém 40, 2. Aleš Fučík 25, 3. Roman Častoral 12.
Motokáry: 1. Patrik Hájek 32, 2. Adam Kout 31, 3. Dušan Kouřil 8.
Cena Elišky Junkové (pro nejlepší ženu): 1. Barbora Holická 27, 2. Veronika Cichá 18, 3. Gabriela Sajlerová 17.
12. ročník ankety Zlatá řídítka: 1. Václav Milík 32, 2. Libor Podmol 26, 3. Karel Abraham 20.
13. ročník fotografické soutěže Zlaté oko: Jan Stárek - snímek "Vale".
Sportovní automobil roku: Subaru WRX STI.
Motoristická událost roku: Barum Czech rallye Zlín.
Počin v oblasti e-mobility a autonomního řízení: Rychlonabíjecí stanice Siemens.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Letadla ze zemí EU mohou od pátku přistávat na všech letištích v Česku

Letadla ze zemí Evropské unie mohou od tohoto pátku přistávat na všech letištích v Česku. Ruší se omezení příletů pouze na letiště v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích. V pátek o tom rozhodla vláda jako součást opatření pro uvolnění hranic. Na letištích ale budou zachovány hraniční kontroly, opatření bude platit do konce června.

Vláda s účinností od pátečních 12:00 zrušila omezení pro cestování po zemi do Německa, Rakouska a Maďarska, už od čtvrtka neplatí omezení pro cesty na Slovensko. V letecké dopravě ale zůstávají hraniční kontroly zachovány, kabinet to v usnesení zdůvodnil tím, že při cestování letadly trvá závažná hrozba rozšíření epidemie koronaviru v Česku. Policie by měla kontroly na letištích provádět "flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě v závislosti na vývoji situace", uvádí schválený materiál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy