"Aha, byl jsem žena." Coulthard díky Zlatému volantu odhalil tajemství své dlouhé kariéry v F1

Radek Vičík Radek Vičík
25. 2. 2018 14:48
David Coulthard byl jednou z hvězd vyhlašování 41. ročníku ankety Zlatý volant. Pobavil, projevil smysl pro britský humor.
David Coulthard na vyhlášení ankety Zlatý volant
David Coulthard na vyhlášení ankety Zlatý volant | Foto: Pozitif

Praha - Ve formuli 1 odjel neuvěřitelných patnáct sezon, vyhrál třináct Velkých cen, získal nejvíc bodů mezi všemi britskými piloty v historii šampionátu. A je to velký sympaťák. Kdo? David Coulthard, který patřil mezi hvězdy vyhlášení 41. ročníku Zlatého volantu.

Jak  se se stalo tradicí populární ankety, jsou při ní oceňovány i hvězdy světového motoristického sportu. Letos se mezi držitele čestného ocenění dostali mimo jiných pětinásobný motocyklový šampion Mick Doohan, několikanásobní němečtí vítězové čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans Hans-Joachim Stuck a Frank Biela a také právě skotský patriot.

Coulthard byl jakýmsi "zlatým hřebem" slavnostního večera v areálu výstaviště PVA Expo v Praze-Letňanech a svoji roli zvládal s vrozeným šarmem. Nejdříve pochválil hostitelské město. "Prahu mám moc rád, často sem jezdím ji poznávat i na pracovní schůzky. Jsou tu moc milí lidé, jako třeba Pavel Turek a jeho milá manželka," vysekl několikanásobnou poklonu.

Pak se zahleděl na obdržený Zlatý volant a prohodil: "Tady čtu jméno Barbora Holická." Na chvíli se zamyslel. "Aha, tak já jsem byl žena. Už  tomu rozumím, proč jsem ve formuli 1 vydržel tak dlouho," glosoval s grácií přehmat pořadatelů.

31letá pilotka rallye Barbora Holická totiž vyhrála Cenu Elišky Junkové pro nejlepší tuzemskou závodnici a patřila jí zcela jiná trofej než tradiční volant.

Rodák ze skotského venkova, který nedávno v Rijádu vyhrál prestiží Závod šampionů, sršel dobrou náladou před novináři, mezi něž spolu s Doohanem přišel na krátkou tiskovou konferenci. 

"Doba se mění a přicházejí nové technologie. Musíme to brát tak, jak to je. Ale já jsem během své kariéry nikdy nemusel řešit žádnou rekuperaci energie nebo baterie. A podle mě by měla být závodní auta pořádně slyšet," odpověděl 46letý expilot týmů Williams, McLaren či Red Bull na dotaz deníku Aktuálně.cz, co si myslí o hybridních technologiích a závodech elektromobilů.

Podobně diplomaticky se vyjádřil i o zákazu krásných dívek na startovním roštu formule 1. "Je to kontroverzní téma a nechci do něj nijak zabředávat. Zrovna nedávno se mě na to ptali v Austrálii. A já jim odpověděl, že jsem ještě nepotkal žádnou grid girl, který by řekla: Díky bohu, že mě zbavili té hrozné práce," prohodil věčně usměvavý sympaťák.

Zlatý volant ovšem tentokrát nebyl jen přehlídkou nejlepších českých automobilových a motocyklových závodů, ale také prostředkem, jak pomoci dobré věci. Anketa byla totiž spojena s nadací Keep Fighting.

Fanoušci a sponzoři tak mohli podpořit neziskovou organizaci inspirovanou životem sedminásobného mistra světa F1 a jednoho z nejlepších závodníků všech dob Michaela Schumachera. Výsledkem byl šek na 503 tisíci korun, který převzala výkonná ředitelka nadace Sabina Kehmová.

Bývalý pilot F1 David Coulthard a motocyklový šampion Mick Doohan na vyhlášení 41. ročníku ankety Zlatý volant. | Video: Zlatý volant

41. ročník ankety Zlatý volant

Závody na okruzích: 1. Adam Lacko 53, 2. Petr Fulín 37, 3. Josef Král 11.
Automobilové soutěže a maratony: 1. Jan Kopecký 44, 2. Martin Prokop 35, 3. Václav Pech 8.
Závody do vrchu: 1. Tomáš Vavřinec 20, 2. David Komárek a Lukáš Vojáček oba 13.
Autokros a rallyekros: 1. Petr Nikodém 40, 2. Aleš Fučík 25, 3. Roman Častoral 12.
Motokáry: 1. Patrik Hájek 32, 2. Adam Kout 31, 3. Dušan Kouřil 8.
Cena Elišky Junkové (pro nejlepší ženu): 1. Barbora Holická 27, 2. Veronika Cichá 18, 3. Gabriela Sajlerová 17.
12. ročník ankety Zlatá řídítka: 1. Václav Milík 32, 2. Libor Podmol 26, 3. Karel Abraham 20.
13. ročník fotografické soutěže Zlaté oko: Jan Stárek - snímek "Vale".
Sportovní automobil roku: Subaru WRX STI.
Motoristická událost roku: Barum Czech rallye Zlín.
Počin v oblasti e-mobility a autonomního řízení: Rychlonabíjecí stanice Siemens.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy