7. 7. 2012 16:38
Boj o pole position se v Silverstone vinou nekonečných srážek změnil v boj o přežití
Většinu soboty strávili jezdci, inženýři i mechanici v boxech pohledem na nekonečný déšť. | Foto: Mercedes AMG F1

Silverstone - To, co slibovalo páteční deštivé počasí, se v sobotu stalo noční můrou. Piloti formule 1 zažili v Silverstone nejdivočejší kvalifikaci této sezony.

K vidění byly zkraty favoritů, dlouhé přerušení i řada smyků zaviněných téměř nulovou přilnavostí na mokrém okruhu. V problémech se ocitly i takové hvězdy jako lídr šampionátu Fernando Alonso nebo sedminásobný mistr světa Michael Schumacher.

Všechno špatné se proměnilo nakonec v dobré hlavně pro Alonsa, který bude v neděli startovat z prvního místa.

"Bylo to těžké pro všechny. V krizových okamžicích musíte zachovat chladnou hlavu. V takových podmínkách je hodně těžké zajet dobré kolo skoro bez chyb. Jsme rád, že jsem se skoro po dvou letech vrátil na pole position," řekl Alonso.

Zklamaný domácí matador

Hned v první části šokoval domácí fanoušky Jenson Button. Pilot McLarenu se vážně trápí a doma z toho je až 18. místo na startovním roštu.

„Nedokázal jsem zahřát přední gumy, proto jsem nebyl schopný zajet nějaký rozumný čas,“ řekl smutný Brit.

Jeho 17 šťastnější soupeřů se po krátké přestávce vydalo zpět na trať, jenže déšť sílil a udržet vůz na trati bylo stále složitější.

„Měli by to zastavit, situace na trati je příšerné,“ postěžoval si Alonso do týkového rádia poté, co dostal smyk.

Jeho prosba byla zakrátko vyslyšena. Na stopkách bylo 6 minut a 19 vteřin do konce druhé kvalifikace, když byla vyvěšena červená vlajka. Piloti se vrátili do boxů a následovalo 91 minut čekání, až se počasí umoudří.

Když se v boxech nudí

Jenže britské počasí je nevyzpytatelné a v hrabství Towcester v srdci Anglie lilo jako z konve. Plné tribuny se ale bavily a ke štěstí stačil divákům jen průjezd lékařského vozu, který zkoumal stav vody na trati.

Lidé od Red Bullu se ukázali jako šoumeni a udělali fanouškům na protilehlé hlavní tribuně mexickou vlnu.  Postupně se objevili téměř všichni jezdci, ovací se dočkali i Němci Schumacher a Nico Rosberg.

Šéfové týmu ale v boxech mohutně přemýšleli, leckde se pro jistotu připravovali na variantu, že by kvalifikace byla přeložena na neděli dopoledne. Opakovala by se tak situace ze Suzuki 2010, kde sobotní program tak naboural nekonečný déšť.

Po 72 minutách se začalo něco dít i na trať. Aspoň na cílové rovince, kde se objevil uklízecí vůz, který se kartáči snažil smést stojící vodu. Na jiných místech okruhu mechaniku nahradila lidská práce - traťový maršálové s košťaty.

Francouzský skok do štěrku

To všechno vedlo k tomu, že po hodině a půl čekání konečně vyjeli jezdci na trať na zbytek druhé části kvalifikace. Jak piloti protínali, zajížděli jeden nejrychlejší čas za druhým. Mohla za to rychle vysychající trať, že které každý mokrá guma za vteřinu doslova odsála 60 litrů vody.

Tentokrát se popravy favoritů nekonaly, i když devátý Alonso a desátý Vettel mohli mluvit o štěstí, že postavili do souboje nejlepší desítky. Ten se odehrál už bez Romaina Grosjeana. Francouz se sice kvalifikoval, ale v posledním kole druhé kvalifikace skončil mimo trať a boj o pole position pro něj předčasně skončil.

V závěrečné kvalifikaci všechno rozhodla volba správných pneumatik. Kdo obul přechodné, ten vsadil na správnou kartu. Nejšťastnějším mužem soboty se stal Alonso, který vyhrál časem 1:51,746 minuty. Španěl získal Ferrari první pole posiiton od Singapuru 2010.

Do první řady se vedle něj postaví Mark Webber v Red Bullu. Druhou řadu obsadí Schumacher v Mercedesu a Sebastian Vettel v další monopostu Red Bull. Až osmý skončil zklamaný domácí favorit Lewis Hamilton v McLarenu.

Nedlění Velká cena Británie startuje ve 14:00 hodin našeho času a můžete ji sledovat živě ZDE.