Grenoble - Už více než dva měsíce uplynuly od vážné lyžařské nehody Michaela Schumachera a na stavu sedminásobného mistra světa formule 1 se stále nic nezměnilo.
Byť se ho lékaři už měsíc postupně snaží probrat z umělého spánku, zůstává "Schumi" stále v kómatu a o jeho stavu - i díky téměř absolutnímu utajení ze strany rodiny a přátel - kolují jen nejrůznější dohady.
Informace z nemocnice v Grenoblu, kde bývalý jezdec leží, jsou jen kusé. Poslední stručná zpráva manažerky Sabine Kehmové říká: "Michael je stále ve fázi probouzení. Tato fáze může být dlouhá."
Dlouhé probouzení nevěští nic dobrého
Experti se tak, jak čas plyne, stále víc přiklánění k pesimističtější variantě dalšího vývoje. Ať už renomovaná světová média citují jakéhokoliv špičkového neurochirurga, téměř všichni do jednoho se obávají, že Schumacher se už nikdy zcela neuzdraví.
Varující je už délka probouzení pacienta. Podle profesora neurochirurgie na Oxfordské univerzitě Tipu Azize, to není dobré znamení.
"Skutečnost, že se stále neprobudil, znamená, že zranění bylo velmi vážné a úplné uzdravení je nepravděpodobné. Pokud se neobjeví nějaké pozitivní signály, bude to velmi znepokojující situace," uved Aziz pro britský list Daily Mail.
I když si jako každý lékař, nechal zadní vrátka s poukazem na to, že nemá k dispozici lékařskou zprávu, pokusil se rodák z Bangladéše vžít do role svých francouzských kolegů. Podle oxfordského profesora teď pravidelně skenují Schumacherův mozek a zjišťují v něm jakékoliv stopy aktivit.
Problémy mohou hlásit i další části mozku
Právě magnetická rezonance může podle další kapacity z Ostrovů, Colina Shieffa, odhalit další problém. "Rezonance může ukázat nějaké sekundární zhoršení ve struktuře mozku," uvedl listu Daily Mail uznávaný neurochirurg a poručník britské neziskové společnosti na pomoc lidem s poškozeným mozkem Headway.
Britský specialista také varoval, že jiné části Schumacherova mozku, které nebyly zraněny při nehodě, mohou vykazovat problémy kvůli nedostatku činnosti mozku během posledních více než dvou měsíců.
"Pokud se Schumacher probudí z umělého spánku, bude se kvůli jeho délce velmi pravděpodobně potýkat s velkými zdravotními vadami," dodal neurochirurg Shieff.
I když existují vzácné případy lidí, kteří po měsících či dokonce roky trvajícím kómatu byli schopni komunikovat, podle Shieffa je velmi nepravděpodobné, že by právě to byl Schumacherův případ.
Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz