Vyšetřovatelé: Schumi riskoval, spadl mimo vyznačený svah

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 1. 2014 11:44
Vyšetřovatelé těžké lyžařské nehody Michaela Schumachera potvrdili, že exmistr světa formule 1 spadl mimo vyznačenou sjezdovku na místě, kam vjel na vlastní riziko.
Michael Schumacher na lyžích.
Michael Schumacher na lyžích. | Foto: Reuters

Albertville - Vyšetřovatelé těžké lyžařské nehody Michaela Schumachera potvrdili, že exmistr světa formule 1 spadl mimo vyznačenou sjezdovku na místě, kam vjel na vlastní riziko.

Potvrdil to záznam kamery, kterou měl bývalý německý závodník umístěnou na helmě.

"Vyšetřování hodně pokročilo. Z kamery jsme identifikovali místo, kde došlo k nehodě. Michael Schumacher spadl na neoznačeném místě, kam vjel na vlastní riziko," uvedl na dnešní tiskové konferenci v Albertville vyšetřovatel Patrick Quincy.

Rychlost neznámá, ale prý rozumná

Francouzské orgány mají jistotu i v tom, jak k nehodě došlo.

"Michael Schumacher škrtnul lyží o kámen, ztratil rovnováhu, spadl dopředu a hlavou trefil skálu," popsal průběh nehody Quincy.

Naopak původní informaci francouzského rádia RMC a televize BFMTV o tom, že k nehodě došlo ve velmi malé rychlosti, nebylo možné verifikovat.

"Záznam stále sledujeme záběr po záběru. Je těžké určit přesnou rychlost v okamžiku pádu," řekl Quincy s tím, že rychlost pro jeho tým není klíčová a byla prý "běžná pro normálního lyžaře".

Ve vzduchu je právnická bitva

Aspoň částečně tak byly vyvráceny spekulace o tom, že Schumacher jel příliš rychle. Jeho právníci tak už začali chystat první kroky k žalobě proti lyžařskému středisku v Meribelu, kde k nešťastné nehodě došlo.

"Nebyly splněny bezpečnostní standardy. Označení nebylo adekvátní a vyhovující. Není možné, aby lyžařské středisko vybíralo od lidí peníze a nezajistilo jim bezpečnost," řekl právník Edouard Bourgin listu Le Figaro.

Podle německých novin Die Welt už Meribel na svoji obranu najal špičkového znalce práva v oblasti lyžování.

Zástupcům prominentního zimního střediska může pomoci i probíhající zkoumání  průběhu nehody, protože podle vyšetřovatele Quincyho byl svah označen podle předpisů a k nehodě došlo tři až šest metrů mimo vyznačenou plochu.

"Byly dodrženy všechny platné francouzské předpisy," uvedl vyšetřovatel.

Michael Schumacher na lyžích spadl 29. prosince a od té doby je v kómatu.

 

Právě se děje

Další zprávy