Enge v Žuhaji dvakrát bodoval. Dojel pátý a osmý

Red Spo
16. 12. 2007 12:15
Enge se vrátil do formule po deseti měsících úspěšně
Foto: Ondřej Besperát

Žuhaj - Český závodník Tomáš Enge se vrátil do formule úspěšně. V čínské Žuhaji dojel v dalším podniku A1GP v Hlavním závodě osmý, ve Sprintu slavil dokonce pátou příčku.

Sprint začal hektickým prvním kolem. Enge si dobře načasoval akceleraci a v prvních dvou zatáčkách se dostal před Olivera Jarvise na páté místo.

Ve středu startovního pole došlo v prvním kole k několika kolizím, které si vyžádaly výjezd zpomalovacího vozu. Závod byl ale zakrátko znovu restartován a Enge musel až do cíle bránit svou pozici. Český jezdec ale chybu neudělal a dojel na pátém místě.

Do A1GP se vrací Enge, Janiš se soustředí na F3 - čtěte ZDE

Zatímco ve Sprintu mohli Češi využít dobré startovní pozice, v hlavní bitvě to neplatilo. Enge startoval až z 16. místa a v první zatáčce musel být hodně ostražitý.

Mnoho jezdců i komentátorů předpovídalo, že první zatáčka přinese hodně kontaktů, což se potvrdilo. Enge dokázal český vůz protáhnout bez úhony a na konci prvního kola byl kousek od bodované desítky.

Na trať znovu musel zpomalovací vůz, aby pořadatelé mohli odklidit poškozené vozy. S restartem závodu se přiblížily první zastávky v boxech, po kterých Engeho několik kol brzdil libanonský vůz, ale český jezdec se posouval vpřed.  S blížícími se druhými zastávkami jel už na osmém místě.

Tentokrát perfektní zastávka vytvořila náskok na dotírající vůz USA a Češi se dokonce posunuli na sedmou příčku. Enge nicméně za sebou nemohl udržet stíhající Francii, kterou odsunula dozadu penalizace. Český vůz měl v závěru závodu problémy s brzdami a Enge volil bezpečné tempo pro dojetí do cíle, kterým projel jako osmý.

Český tým má po víkendu důvod k oslavě, protože se mu podařilo poprvé od Brna 2006 bodovat v obou závodech víkendu. V letošní sezóně tým zaokrouhlil bodový zisk na 10 bodů a to znamená posun na 14. místo průběžného pořadí.

"Bylo to lepší, než jsem čekal! Jsem velmi spokojený s oběma závody," hlásí Tomáš Enge na stránkách bpa.cz.

"S lepší kvalifikací jsme možná mohli dopadnout ještě lépe, na druhou stranu máme body z obou závodů a vůz je na rozdíl od jiných celý. Pro mě osobně je asi nejpozitivnější to, že můj loket vydržel víkend bez jakýchkoliv problémů. Zdá se, že dlouhá pauza a tvrdý tréninkový režim přinesly ovoce," pochvaloval si úspěšný víkend jediný Čech, který se podíval do kokpitu F1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy