Do A1GP se vrací Enge, Janiš se soustředí na F3

rou
11. 12. 2007 15:47
Enge se do formule vrátí po deseti měsících
Tomáš Enge si vyzkoušel i "kokpit" Pendolina.
Tomáš Enge si vyzkoušel i "kokpit" Pendolina. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Do českého týmu pro A1GP - Světový pohár motorsportu se vrací nejzkušenější český pilot Tomáš Enge.

Dosavadní jednička, mladičký Erik Janiš totiž nedávno podepsal kontrakt jako tovární jezdec Mercedesu Benz a připravuje se na svou premiérovou sezonu v Euroserii F3.

O víkendu se v čínské Žuhaji ještě představí oba závodníci s tím, že Janiš by se měl zúčastnit jen jízd nováčků a od lednového pokračování A1GP na Novém Zélandě by už neměl s týmem pracovat.

A1GP

Průběžné pořadí po šesti z dvaceti závodů:
1. Švýcarsko 61 bodů
2. Francie 51
3. Nový Zéland 45
4. Nizozemí 42
5. Jižní Afrika 36
6. Velká Británie 36
7. Irsko 29
8. Německo 24
9. Brazílie 22
10. Mexiko 17
...17. Česká republika 1

Enge se vrátí k formulím po deseti měsících. Jednatřicetitelý expilot F1 je nejzkušenějším i nejúspěšnějším jezdcem české reprezentace. U všech čtyř umístění na stupních vítězů v A1GP, včetně výhry v čínské Šanghaji ve finále úvodní sezony šampionátu i loňského stříbra v Brně, byl jako pilot právě on.

"Víkend v Žuhaji pro mne bude znamenat návrat do formulového kokpitu po deseti měsících. Jsem zvědavý a těším se, nicméně nebude to zrovna lehké," uvádí na stránkách bpa.cz Enge, který má stále problémy s loktem, který si zranil v dubnovém závodě ALMS v St. Petersburgu.

"Řízení formule je totiž velmi namáhavé a pro loket znamená velkou zátěž. Snad to ale bude v pořádku a k závodům nastoupím," doufá Enge. Ten v posledních týdnech testoval s továrním týmem Aston Martin Racing na španělských tratích Jerez a Guadix.

V britském Silverstone pak okusil sportovní prototyp Pescarolo Judd týmu Rollcentre Racing a také americký vůz GT Mosler MT900R.

Erik Janiš prošel zkušebními jízdami na německém Lausitzringu, kde celý den jezdil s formulí 3 týmu ASL - Team Mücke Motorsport.

"S mým novým angažmá se přehodnotily priority, takže já se soustředím na testování s formulí 3. Jako tovární pilot Mercedesu Benz se chci na premiérovou sezonu Euroserie F3 v týmu ASL - Team Mücke Motorsport důkladně připravit," hlásí Janiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy