Do A1GP se vrací Enge, Janiš se soustředí na F3

rou
11. 12. 2007 15:47
Enge se do formule vrátí po deseti měsících
Tomáš Enge si vyzkoušel i "kokpit" Pendolina.
Tomáš Enge si vyzkoušel i "kokpit" Pendolina. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Do českého týmu pro A1GP - Světový pohár motorsportu se vrací nejzkušenější český pilot Tomáš Enge.

Dosavadní jednička, mladičký Erik Janiš totiž nedávno podepsal kontrakt jako tovární jezdec Mercedesu Benz a připravuje se na svou premiérovou sezonu v Euroserii F3.

O víkendu se v čínské Žuhaji ještě představí oba závodníci s tím, že Janiš by se měl zúčastnit jen jízd nováčků a od lednového pokračování A1GP na Novém Zélandě by už neměl s týmem pracovat.

A1GP

Průběžné pořadí po šesti z dvaceti závodů:
1. Švýcarsko 61 bodů
2. Francie 51
3. Nový Zéland 45
4. Nizozemí 42
5. Jižní Afrika 36
6. Velká Británie 36
7. Irsko 29
8. Německo 24
9. Brazílie 22
10. Mexiko 17
...17. Česká republika 1

Enge se vrátí k formulím po deseti měsících. Jednatřicetitelý expilot F1 je nejzkušenějším i nejúspěšnějším jezdcem české reprezentace. U všech čtyř umístění na stupních vítězů v A1GP, včetně výhry v čínské Šanghaji ve finále úvodní sezony šampionátu i loňského stříbra v Brně, byl jako pilot právě on.

"Víkend v Žuhaji pro mne bude znamenat návrat do formulového kokpitu po deseti měsících. Jsem zvědavý a těším se, nicméně nebude to zrovna lehké," uvádí na stránkách bpa.cz Enge, který má stále problémy s loktem, který si zranil v dubnovém závodě ALMS v St. Petersburgu.

"Řízení formule je totiž velmi namáhavé a pro loket znamená velkou zátěž. Snad to ale bude v pořádku a k závodům nastoupím," doufá Enge. Ten v posledních týdnech testoval s továrním týmem Aston Martin Racing na španělských tratích Jerez a Guadix.

V britském Silverstone pak okusil sportovní prototyp Pescarolo Judd týmu Rollcentre Racing a také americký vůz GT Mosler MT900R.

Erik Janiš prošel zkušebními jízdami na německém Lausitzringu, kde celý den jezdil s formulí 3 týmu ASL - Team Mücke Motorsport.

"S mým novým angažmá se přehodnotily priority, takže já se soustředím na testování s formulí 3. Jako tovární pilot Mercedesu Benz se chci na premiérovou sezonu Euroserie F3 v týmu ASL - Team Mücke Motorsport důkladně připravit," hlásí Janiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D11 zablokoval ve směru na Hradec Králové kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 je ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, předpoklad obnovení provozu zatím není znám, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Dálnici D11 zablokoval na 64. kilometru kamion, který dostal smyk, zůstal stát napříč vozovkou. Situaci navíc komplikuje cisterna, která zůstala stát na krajnici a brání kamionu v manévrování.

Policisté zjišťují, jestli bude třeba ke zprovoznění dálnice nutné použít odtahovou techniku, nebo se situaci podaří vyřešit jinak, uvedla Pižlová krátce po 20:30. Odhad znovuzprovoznění dálnice proto nelze určit. Směr na Prahu jezdí normálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy