Dojemné loučení. Lopraise na poslední cestu vyprovodili fanoušci i dvě jeho Tatry

ČTK ČTK
22. 1. 2022 15:21
Stovky lidí se v sobotu ve Frenštátě pod Radhoštěm loučily se šestinásobným vítězem Rallye Dakar Karlem Lopraisem.

Legendárního závodníka na poslední cestě vyprovodily i dva speciály Tatry, se kterými závodil. Loprais zemřel v 72 letech 30. prosince v novojičínské nemocnici.

Už v dopoledních hodinách se mohla veřejnost se slavným závodníkem rozloučit ve frenštátské smuteční síni. Od 11:00 byl pak obřad a prostor síně vyhrazen rodině a pozvaným hostům. Mezi nimi byla řada lidí spojených s dakarským závodem či se sportem obecně. Dorazili například bývalí Lopraisovi navigátoři Tomáš Tomeček či Josef Kalina.

Odpoledne se pak na náměstí Míru ve Frenštátě konalo veřejné rozloučení s legendou věhlasného závodu. Účastnilo se jej asi 500 lidí. Do města dorazily i dvě Tatry, se kterými ostravský rodák závodil.

Na místě byl vůz, se kterým Loprais čtyřikrát Dakar vyhrál a nyní je v pražském technickém muzeu.

"Přivezli jsme i Tatru, se kterou Karel Loprais závodil třikrát. Obsadil s ní druhé, třetí a čtvrté místo," řekl majitel vozu Milan Horka, který se synem v Dobříči provozuje soukromé muzeum značky Tatra.

S Lopraisem se osobně znal. Vůz od něj koupil v době, kdy byl během Rallye Dakar v roce 1996 utopený v řece.

Bývalý Lopraisův navigátor Josef Kalina.
Bývalý Lopraisův navigátor Josef Kalina. | Foto: ČTK

"Byl rozebraný na součástky. Dali jsme jej dohromady. V roce 2016 jsme pak s ním a s Karlem Lopraisem vyrazili opět do Dakaru. Bylo to vlastně naposledy, kdy tam byl. Jednalo se o historickou jízdu k 30. výročí pravidelné účasti Tatry na maratonské Rallye Paříž-Dakar," vysvětlil Horka.

Loprais byl jedním z nejúspěšnějších závodníků Rallye Dakar. Má na kontě 11 medailových umístění z 19 startů na slavné soutěži, vedle šesti vítězství byl čtyřikrát druhý a jednou třetí. Všechny triumfy, poslední v roce 2001, vybojoval za volantem kamionu Tatra, s jinou značkou v závodě nestartoval. Naposledy se na Dakaru představil v roce 2006.

V roce 2000 Autoklub ČR vyhlásil Lopraise spolu s motocyklovou legendou Františkem Šťastným závodníkem století, Loprais také třikrát získal Zlatý volant v kategorii rallye a v roce 2007 obdržel stejné ocenění za celoživotní přínos motoristickému sportu. Před čtyřmi lety převzal od prezidenta republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy