Macík si jistí vedení mezi kamiony, Prokop stále bojuje o celkové šesté místo

Radek Vičík Radek Vičík
17. 1. 2024 14:49
Rallye Dakar pokračovalo 10. etapou, jezdci se po 371 km dlouhém měřeném úseku vrátili ve smyčce do Úly, kde soutěž odstartovala.

Martin Macík mladší si dalším druhým místem posílil vedení v soutěži kamionů. Pilot týmu MM Technology s Ivecem dnes zaostal o 78 sekund za Nizozemcem Gertem Huzinekm v Renaultu. Aleš Loprais ve voze Praga byl čtvrtý, čímž si upevnil průběžnou druhou pozici.

Macík má před Lopraisem náskok 2:06 hodiny, třetí je nizozemský pilot Janus van Kasteren (Iveco), který na lídra ztrácí už skoro pět hodin.

"Ze začátku to bylo tvrdé a jeli jsme hodně v prachu, postupně jsme se ale dostali i na písek a do skal. Tam mě překvapila ta spousta fanoušků s českými vlajkami, to bylo super vidět. Nejeli jsme na hraně, v téhle fázi Dakaru je důležité neletět bezhlavě do cíle, ale zvažovat, co stojí za určitý risk a co ne. Navíc musím pochválit i navigaci, dneska byla úplně bezchybná," sdělil Macík.

Lopraisovi s defektem pomáhal Jaroslav Valtr starší z Buggyry. Bylo to logické, protože v posádce Pragy je i jeho syn Jaroslav mladší.

"Pomáhali jsme Alešovi Lopraisovi s defektem, protože mladýho přece jen tak neminu. Kluci nemohli auto zvednout. V šesti jsme s tím bojovali a povedlo se," popsal Valtr trable na trati.

Martin Prokop si elitní kategorii automobilů Ultimate drží sedmé místo, dnes pilot Fordu dojel devátý. Nejlepší český motocyklista Martin Michek je desátý, etapu i přes zraněnou ruku a nemoc dokončil na 14. pozici.

Prokop se současným výkonem blíží ke svému maximu z roku 2019. Jeho odstup od něj je nyní jen 11 minut. Dnešní etapu vyhrál Francouz Guerlain Chicherit, jeho slavný krajan Sébastien Loeb snížil náskok lídra Carlose Sainze o sedm minut na třináct a půl.

V kategorii motocyklů dominoval Američan Ricky Brabec, který si připsal první letošní etapové vítězství a upevnil své vedení. Michek začal etapu skvěle, na prvním mezičase, dokonce vedl, celkově se mírně přiblížil devátému Štefanu Svitkovi ze Slovenska. Zároveň však jedenáctý Romain Dumontier z Francie snížil svůj odstup od jezdce stáje Orion - Motor Racing Group o 28 sekund.

Brabec na Hondě konečně získal vítězství po čtyřech druhých místech. Chilana Josého Ignacia Corneja zdolal po pouhé dvě o dvě sekundy. Ross Branch z Botswany, druhý v průběžném pořadí, ztratil na Brabce 3:45 minut a celkově zaostává o téměř 11 minut. Francouz Adrien van Beveren si udržel třetí místo.

Účastníky soutěže čekají poslední dvě etapy, Rallye Dakar končí v pátek v Janbu.