Macík skončil na Dakaru druhý, Prokop 6. místem vyrovnal své maximum

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 15. 1. 2023 11:06
Martin Macík obsadil celkově druhé místo v Rallye Dakar v kategorii kamionů a vytvořil si nové osobní maximum. Vyhrál Nizozemec Janus van Kasteren. Automobilový jezdec Martin Prokop skončil šestý a vyrovnal své kariérní maximum i historicky nejlepší český výsledek v této kategorii z roku 2019.

Mezi motocyklisty obsadil Martin Michek konečné 11. místo a jen jedna pozice ho dělila od nejlepšího výsledku z roku 2021.

V kategorii automobilů si páté vítězství připsal Násir Attíja z Kataru, motocyklistům kraloval po dramatické koncovce Argentinec Kevin Benavides, jenž navázal na dva roky starý triumf.

Macík se při svém své jedenáctém startu na slavné soutěži poprvé prosadil na pomyslné stupně vítězů. Vyhrál Janus van Kasteren z Nizozemska, za kterým jezdec Iveca v barvách týmu MM Technology zaostal o 1:12:34 hodiny. Třetí skončí další Nizozemec Martin van den Brink.

"Jsem nadšení a teď budeme slavit," radoval se Macíkův navigátor František Tomášek na týmových sociálních sítích. "A přivezeme středního Beduína po dlouhé době do České republiky," doplnil jej mechanik David Švanda.

O poslední české umístění mezi trojicí nejlepších ve vypsaných hlavních kategoriích se postaral v roce 2007 Aleš Loprais, který byl třetí rovněž mezi kamiony.

Nejrychlejší čas v dnešní závěrečné etapě zajel Litevec Vaidotas Paškevičius. Dvouminutová penalizace připravila o premiérové vítězství Jaroslava Valtra. Jezdec týmu Tatra Buggyra ZM Racing byl třetí, Macík po penalizaci šestý.

Valtr pojal poslední etapu jako jeden dlouhý sprint. "Dnešní etapa byla strašně rychlá, pořád se jelo na plný plyn. Ze začátku jsme nechytili jeden bod. Tak jsme se na něj vykašlali, letěli dál a snažil se dojet Martina Macíka. Tatra je neuvěřitelná. Přijeli jsme do takových traviček a hrbolků, drželi jsme auto pod krkem. Jeli jsme pořád rovně," uvedl pilot Tatry Phoenix.

Letošní 45. ročník Dakaru v kategorii kamionů ovlivnila neúčast ruského továrního týmu Kamaz v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu. Jeho piloti v minulých letech opanovali přední pozice, vyhráli předešlých šest ročníků rallye a osmnáct od roku 2000.

Nejtěžší saúdský Dakar

V závěrečné 14. etapě soutěže čekala na účastníky 136 km dlouhá rychlostní zkouška a přesun do cílového města Dammám. Prokop po technických problémech v sobotním předposledním dějství startoval dnes až jako osmnáctý a za nejrychlejším Francouzem Guerlainem Chicheritem zaostal o 7:12 minuty.

V etapovém pořadí byl čtrnáctý. Šesté místo v konečném hodnocení ale bez problémů uhájil, sedmý Argentinec Juan Cruz Yacopini za ním zaostal o více než 46 minut. Při svém osmém startu na Dakaru se Prokop potřetí prosadil do první desítky.

"Byl to dlouhý a těžký Dakar, zatím nejtěžší tady v Saúdské Arábii. Etapy byly krásně namixované a žádná z nich nebyla jednoduchá a přejezdová. Dneska v blátivé etapě to nebylo nic jednoduchého, ale už to byla povinnost Shreka v pořádku dovézt do cíle. Chtěl bych poděkovat Viktorovi za skvělou práci a parádní výkon, dále svému celému týmu MP Sports za celoroční úsilí na našem soukromém projektu," uvedl v cíli spokojený jihlavský pilot.

Za vítězstvím mířil od počátku Attíja, který se dostal do průběžného vedení ve třetí etapě a první místo už neopustil. Pátým triumfem v kategorii se odpoutal v historických tabulkách od Ariho Vatanena z Finska, více prvenství má pouze Francouz Stéphane Peterhansel (8).

Druhého Sébastiena Loeba z Francie Attíja porazil o téměř 81 minut, třetí skončil Brazilec Lucas Moraes. Devítinásobný mistr světa v klasické rallye Loeb skončil druhý při svém sedmém startu již potřetí.

Michek se prosadil mezi továrními jezdci

Michek zajel na závěr jedenáctý čas, za nejrychlejším Benavidesem zaostal o 7:27 minuty. Celkové jedenácté místo bezpečně uhájil před Slovákem Štefanem Svitkem a byl nejlepším pilotem bez podpory továrního týmu na 45. ročníku slavné soutěže.

"Dakar pro nás skončil skvělým výsledkem, tento ročník byl opravdu velmi tvrdý. Tahal jsem, co to šlo. Jsem blázen, protože občas jsem šel v některých situacích do risku, po hlavě. Jsem fakt rád, že jsem to přežil a dostal se do cíle," radoval se Michek. "Jedenácté místo je krásné, byli jsme desátí, nyní jedenáctí. Výsledky na motorkách v této kategorie máme úžasné, je to něco výjimečného," dodal člen týmu Orion Moto Racing Group.

Benavides do posledního dne vstupoval jako druhý muž pořadí. Tovární jezdec KTM ale dokázal porazit týmového kolegu Tobyho Price z Austrálie o 55 sekund a celkově vyhrál o 43. Třetí skončil další Skyler Howes.

Do cíle dojeli i další dva čeští motocyklisté. Celkové 31. místo obsadil Jan Brabec, který si při šestém startu připsal druhý nejlepší výsledek. David Pabiška byl v absolutním pořadí 36., v kategorii Original by Motul vypsané pro jezdce bez asistence skončil čtvrtý.

 

Právě se děje

Další zprávy