Prokop se na Dakaru drží na 7. místě, Macík je mezi piloty kamionů třetí

ČTK ČTK
11. 1. 2023 11:24
Martin Macík skončil v 10. etapě Rallye Dakar mezi kamiony čtvrtý, po odstoupení Aleše Lopraise je celkově třetí. V čele je Nizozemec Van Kasteren. Automobilový jezdec Martin Prokop obsadil v etapě deváté místo a průběžně je dál sedmý. Mezi motocyklisty Martin Michek udržel 12. místo, poté co mu pořadatelé dodatečně upravili čas. Podle původních výsledků dvě pozice ztratil.

V čele kategorie automobilů je stále Násir Attíja z Kataru, motorkářům nově vévodí Argentinec Kevin Benavides.

Účastníky 45. ročníku slavné soutěže dnes čekala vedle dlouhého přejezdu k čtvrté největší poušti na světě Rub al-Chálí jen 114 km dlouhá rychlostní zkouška.

Prokop na ní zaostal za nejrychlejším Sébastienem Loebem z Francie, jenž si připsal třetí etapový triumf za sebou, o 10 minut a 11 sekund. Pilot týmu Orlen Benzina ale dokázal snížit odstup od šestého Francouze Romaina Dumase o 15 minut.

"Zatím nejkratší den, ale za mě nejhorší. Moje oblíbené duny a já jsem kompletně vyřízený. Už stojím deset minut v cíli a motá se mi hlava, je mi na omdlení. Nevím, co se děje, zda už toho mám plné kecky nebo to bylo tak náročné. Děs běs," řekl Prokop na sociálních sítích.

Moc dobře se v průběhu dne necítil ani navigátor Viktor Chytka. "Necítil půlku obličeje, bolela ho hlava. Chtěl jsem na erzetě pustit klimatizaci a trošku auto vychladit, ale začali jsme cítit kouř, tak jsem to rychle vypnul. V autě bylo nesnesitelné vedro," uvedl Prokop.

Suverénním lídrem je i nadále obhájce prvenství a dnes čtvrtý Attíja, který má k dobru na druhého Brazilce Lucase Moraese 81 minut. Loeb je zpět o dalších 16 minut.

Michek zaostal za nejrychlejším Rossem Branchem z Botswany původně o 12:33 minuty, pořadatelé mu ale dodatečně čas o pět a půl minuty vylepšili, neboť ztratil opravou nefunkčního iritracku, komunikačního systému motocyklu.

"V dnešní speciálce byl opravdu měkký písek, tak šíleně, že se v tom snad ani nedá chodit a jezdit. Propadá se to v tom, měkké duny, vyjet na ně je opravdu hodně těžké," uvedl Michek na sociálních sítích a odhadl, že iritrack opravoval čtyři až pět minut. "Zbývají čtyři etapy a po dnešku vím, že budou hodně tvrdé. Noha se ozývala jenom minimálně, tam problém žádný není," dodal motocyklista, jenž si v neděli pochroumal kotník na pravé noze.

Do čela se dostal vítěz z roku 2021 Kevin Benavides, který předstihl Američana Skylera Howese i Tobyho Price z Austrálie.

Mezi kamiony byl dnes nejrychlejší Nizozemec Pascal de Baar, jenž už ale jede mimo hlavní pořadí. Macík na něj ztratil 83 sekund a za třetím Van Kasterenem zaostal jen o jedenáct. V průběžném pořadí má Macík na první místo manko přes 51 minut.

"Byla to celkem jednoduchá etapa. Jen 114 kilometrů, dvakrát jsem nevyjel (na dunu), tak jsem couval, bylo to hodně měkké. Velký rozdíl oproti včerejšímu bahnu. Užili jsme si to, jsme v cíli. Nic extra," řekl Macík na sociálních sítích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy