Podmol oslavil návrat na Dakar unikátním skokem, Pabiška se vrací do svého týmu

Radek Vičík Radek Vičík
16. 8. 2022 14:54
Libor Podmol pojede po roční pauze Rallye Dakar. Na počest svého návratu skočil s těžkou "dakarkou" unikátní freestylový trik. Slavnou soutěž pojede i ostřílený David Pabiška, který se rozhodl znovu závodit se svým týmem.
Libor Podmol skáče freestylový trik na motorce pro Rallye Dakar | Video: Archiv Libora Podmola

Podmol ve slavné soutěži opět nastoupí v kategorii bez asistence nazvané Original by Motul.

Oznámení o návratu pojal originálně: na neodlehčeném dakarském speciálu předvedl na své zahradě freestylový skok - trik pojmenovaný backflip indian air. 

"Být sám na Dakaru je výzva a hlavně dobrodružství, které chci zkusit. Bude to podobný adrenalin jako salto na této motorce přes můj plot. Myslím, že jsem první, co předvedl opravdový freestyle trik na dakarském speciálu," uvedl světový šampion ve freestyle motokrosu.

O letošní ročník Dakar kvůli operaci nohou přišel, ale dál už absentovat nechce. "Koncem měsíce mi přišel e-mail od organizátorů, že jsem akceptovaný. Přitom jsem slyšel od jezdců, že je plno. Jsem rád, že to klaplo," sdělil několikanásobný vítěz na X-Games.

V lednu ho navíc čeká velká premiéra. Poprvé pojede v kategorii bez asistence a pomoci mechaniků. "Takhle ale dříve jezdili všichni. Bude to velká výzva, protože mechanik úplně nejsem. Hlavně elektronika na dakarské motorce je mazec a budu se muset na vše pořádně podívat," dodal Podmol.

Další premiéra ho čeká už ve středu, kdy se v kině CineStar na pražském Andělu v premiéře promítne hraný film Adam a jeho poslední cesta. Podmol se v něm poprvé představí jako herec.

David Pabiška, KTM na Rallye Dakar 2022.
David Pabiška, KTM na Rallye Dakar 2022. | Foto: ACO/DPPI

Jedním z jeho soupeřů v kategorii Original by Motul bude zkušený dakarský harcovník Pabiška. Ten ve svém čtrnáctém startu v této dálkové soutěži vymění po dvou letech barvy slovenského Jantar Teamu za svoji vlastní stáj SP moto Bohemia racing team. Za něj startoval už při své dakarské premiéře v roce 2007.

"Jsem nesmírně rád, že jsem dva roky mohl reprezentovat Jantar Team pod vedením majitele a manažera Jana Miloně. Chci mu poděkovat, že jsem dostal tuto šanci," prohlásil jezdec, jehož v rámci přípravy čeká několik cross-country závodů v České republice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Vrchní státní zastupitelství zamítlo Mynářovu stížnost na postup kvůli skartované zprávě o Vrběticích

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Královna americké country hudby Loretta Lynnová zemřela ve věku 90 let ve spánku.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Soud odmítl stížnost na Zemana kvůli milosti pro Baláka. Nemá pravomoc jeho rozhodnutí přezkoumat

Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají pravomoc milost přezkoumávat, anebo dokonce rušit. Nejvyšší správní soud v úterý zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který prostřednictvím správní žaloby zpochybnil milost udělenou prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. 

V rozhodnutí senátu s předsedou Zdeňkem Kühnem se správní soud zabýval otázkou, zda je prezident při udělování milosti správním orgánem, a zda je tím pádem milost přezkoumatelná ve správním soudnictví. Dospěl k názoru, že nikoliv. Poukázal na to, že pravomoc k udělení milosti svěřuje prezidentovi ústava. Žádný jiný zákon ji neomezuje ani nereguluje.

"Prezident není vázán žádnými podmínkami, při jejichž splnění lze milost udělit, jeho úvaha je v tomto směru právně neomezená. Ani ten, komu má být milost udělena, nemusí splňovat žádné předpoklady," stojí v rozsudku.

Podle dokumentu prezident republiky při udílení milostí vystupuje jako ústavní orgán. Udělená milost je pak ústavním aktem a správní soudy nemají pravomoc takové akty přezkoumávat.

Nejvyšší správní soud poukázal také na starší usnesení Ústavního soudu, který v roce 2013 odmítl návrh na zrušení amnestie prezidenta Václava Klause. Uvedl tehdy, že jak hromadné amnestie, tak individuální milosti nepodléhají soudnímu přezkumu a nabízí se pouze politická odpovědnost prezidenta. Teoretickou výjimkou jsou "situace mimořádně extrémní".

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy