Michkovy naděje zachránil duch Dakaru. Rallye se podle něj výrazně vyrovnala

ČTK ČTK
18. 1. 2023 16:41
Spokojený s celkově jedenáctým místem a pozicí nejlepšího jezdce bez tovární podpory se vrátil z Rallye Dakar motocyklista Martin Michek. Od vyrovnání svého i českého maxima jej po čtrnácti etapách dělily čtyři minuty, zároveň ale dokázal snížit svůj odstup do první pozice oproti roku 2021 o hodinu.

"Dakar 2023 je za námi a myslím si, že úspěšně. Přivezli jsme docela solidní umístění. Už jsme ale dostal několik otázek, proč to nebyla desítka. Proč? K desítce bylo blízko i daleko. Prvního a druhého Kevina Benavidese a Tobyho Price dělilo po osmi a půl tisíci kilometrech 43 vteřin, což je něco neuvěřitelného. Mně chybělo na desáté čtyři minuty, což je hodně i málo," řekl Michek na dnešním neformálním setkání s novináři.

"Všichni jsme pro nejlepší výsledek udělali maximum," zdůraznil.

Čtyřiatřicetiletý motokrosař se snažil desítku atakovat až do poslední etapy, Argentince Franca Caimiho ale nepředstihl. "V předposlední etapě jsme navíc měli velké problémy s technikou. Naštěstí jsme to očima dohrkali do cíle," poukázal Michek na pomíjivost závodu.

"Zavládl ale duch Dakaru, že sice závodíme, ale jsme i velká parta a Štefan Svitko mě vzal na lano a pomohl mi," ocenil pomoc slovenského kolegy, jenž ho dotáhl k mechanikům, kteří mu v povolené zóně vyměnili vstřik paliva.

Jezdec týmu Orion - Moto Racing Group startoval na Dakaru počtvrté a přestože si nepřipsal nejlepší výsledek, měl nejmenší ztrátu na vítěze. O hodinu méně než před dvěma lety, kdy byl desátý.

"Je vidět, jak se smršťujeme k sobě, jak každý z nás tlačí a tlačí. Snaží se být co nejrychlejší. Kdybych měl ztrátu 1:42 před dvěma lety, tak jsem nebyl desátý, ale třeba šestý. Teď je ale vidět, jak za posledních pár let nabral Dakar celosvětově obrátky a možná bude převyšovat i jiné rallye a v budoucnu se stane největším podnikem," řekl Michek.

Letošní ročník legendární soutěže byl náročný i kvůli nepřízni počasí, v Saúdské Arábii často pršelo. "Díky tomu ale nebyly etapy prašné, což bylo jediné pozitivní. Malinko se dalo jet a předjíždět. Dalo se jet na svoje limity, i když první část Dakaru byla hodně trialová, kamenitá, což mi osobně moc nevyhovuje," přiznal závodník.

V dunách a písku ve druhé části se mu jelo lépe. "Jsem spíše rychlejší jezdec, a když se mi to začne sypat a jsou tam duny, tak mi to vyhovuje. Mám rád rychlost," řekl českobudějovický rodák. Byl rád, že splnil svůj slib před startem. "Jedenácté místo je perfektní výsledek a to, co jsme si před rallye říkali, že bychom se chtěli pohybovat kolem špičky, top 15, jsme splnili," uvedl Michek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy