FIA odsoudila sexistické komentáře Lopraisovy posádky na Dakaru

Mezinárodní automobilová federace (FIA) odsoudila nevhodné komentáře, kterých se při Rallye Dakar dopustili Aleš Loprais a jeho mechanik Petr Pokora vůči Aliyyah a Yasmeen Kolocovým z konkurenčního týmu.
Aleš Loprais a jeho mechanik Petr Pokora mluví nevhodně o dcerách šéfa týmu Buggyra Martina Koloce před startem 6. etapy Rallye Dakar. | Video: LopraisTeam

Česká posádka měla na videu zveřejněném na vlastních sociálních sítích sexistické a rasistické narážky na šestnáctileté dcery majitele stáje Buggyra Martina Koloce. Tým se za to později omluvil, video ale na Facebooku neupravil ani nesmazal. 

"Důrazně odsuzujeme nechutné a ponižující komentáře namířené proti závodnici Aliyyah Kolocové a její sestře Yasmeen na Rallye Dakar. I nadále budeme investovat značné prostředky a odborné znalosti do rozvoje iniciativ inspirujících a podporujících účast dívek a mladých žen v motoristickém sportu," uvedla FIA ve společném prohlášením s organizátorem rallye společností A.S.O. a také s promotérem mistrovství Evropy v závodech tahačů. Aliyyah Kolocová totiž v minulé sezoně startovala v okruhovém kontinentálním šampionátu.

"Rasistické a sexistické komentáře, které se objevily na palubních záběrech konkurenčního týmu z jiné série motoristického sportu, nemohou a nebudou tolerovány. Pro tyto postoje není místo v motoristickém sportu ani ve společnosti," zdůraznil promotér ME v závodech tahačů na svém webu, Dodal, že je hrdý na skutečnost, že se Aliyyah Kolocová stala v minulé sezoně historicky nejmladší účastnící ME.

"Aliyyah a její sestra Yasmeen jsou dvě mladé dívky, které se usilovně snaží vybojovat si kariéru v motoristickém sportu. Budeme i nadále pracovat na zajištění rovnosti žen a mužů, abychom podpořili náš sport jako svět rovných příležitostí," dodali zástupci promotéra.

 

Právě se děje

Další zprávy