Hrozivé nehody na Dakaru. "Vše se zdálo být normální," nechápal jezdec

Video Video
6. 1. 2022 10:32
Piloti Benediktas Vanagas a Guerlain Chicherit měli během čtvrté etapy Rallye Dakar spektakulární nehodu. Litevce Vanagase ve vysoké rychlosti "nakopl" mírně zvlněný terén tak, že udělal salto ve vzduchu, a pak několik dalších o tvrdou pouštní pistu.
Automobiloví závodníci Vanagas a Chicherit přežili na Dakaru spektakulární nehody. | Video: Asociated Press

Francouz Chicherit zase nezvládl přejezd duny a jeho vůz skončil v troskách. Oba jezdci ale z vážně vypadajících nehod vyvázli bez zranění. "Nevím, jak se to stalo. Vše se zdálo být normální. Najednou nás to vymrštilo do vzduchu," popisoval situaci na místě nehody Vanagas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy