Českou jedničkou pro A1 GP bude Erik Janiš

rav
23. 8. 2007 9:30
Enge a Jaroslav Janiš budou jen náhradníky
Erik Janiš.
Erik Janiš. | Foto: BPA/Martin Straka

Praha - Pvním pilotem českého týmu pro nadcházející sezonu formule A1 Grand Prix bude
devatenáctiletý Erik Janiš.

Do týmu jej nominoval šéf stáje a jezdcův manažer Antonín Charouz. Vedle předloňského mistra Evropy motokár bude závodit Jan Charouz.

Závod A1 GP v Brně oficiálně potvrzen, jede se v říjnu - čtěte ZDE

Hlavní jezdci z minulé sezony, Tomáš Enge a Jaroslav Janiš, jsou v pozici náhradníků.

"Hlavní roli v tom nehrála jejich výkonnost. Potřebují si odpočinout, hlavně Tomáš má za sebou obrovskou spoustu závodů včetně obou předchozích sezon A1 GP," vysvětlil Charouz s tím, že třetím náhradníkem je Filip Salaquarda.

Mladší z bratrské dvojice Janišů platí za největší talent českého motorsportu. Dokázal to nejen motokárovým titulem evropského šampiona. Letos mimo jiné závodí v European FIA GT3 či International Formula Master. Navíc dostal i nabídku k angažmá od týmu Alfa Romeo pro MS cestovních vozů.

V neděli odlétá k prvním testům A1 GP v anglickém Silverstone. "Toužil jsem po nějakém kvalitním formulovém angažmá a má nominace pro českou stáj naplňuje můj sen. Zároveň si uvědomuji obrovskou zodpovědnost, kterou budu jako jezdec české reprezentace mít," řekl olomoucký rodák.

Sezona začne 30. září v nizozemském Zandvoortu, druhý podnik je na programu 14. října v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
před 18 minutami

Británie dodává ukrajinské armádě lehké obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska. Oznámil to ministr obrany Ben Wallace.

Další zprávy