Macík vyhrál Baja Aragón. V poslední etapě jsme jeli téměř bez brzd, řekl

ČTK ČTK
27. 7. 2019 21:15
Hned několik českých závodníků se prosadilo v soutěži Baja Aragón, která je součástí seriálu Světového poháru v cross country bajas a je součástí přípravy na Rallye Dakar. Martin Macík ovládl kategorii kamionů, Martin Prokop byl čtvrtý mezi automobily a Martin Michek skončil pátý mezi motocyklisty.
Dakar Setkání 2019: Martin Macík mladší, LIAZ
Dakar Setkání 2019: Martin Macík mladší, LIAZ | Foto: Big Shock Racing

Prokop byl po první páteční etapě druhý, dnes ale klesl o dvě pozice. Nad jeho síly byla trojice pilotů továrního týmu Mini v čele s Argentincem Orlandem Terranovou.

"Nejsem úplně šťastný, protože jsme skončili na 4. místě. Bramborová medaile je ta nejhorší, která může být," uvedl Prokop na facebooku. "Závod ale nebyl tak špatný. Na začátku jsme sice měli problémy s brzdami a něco jsme ztratili na první erzetě, ale pak jsme dlouho drželi druhé místo a byli jsme odhodlaní bojovat o něj až do cíle. Bohužel, dvě auta byla rychlejší než my," řekl Prokop.

Pilot týmu MP Sports se v závodě představil poprvé po nedávné svatbě a na jeho výkonu to bylo znát. "Jak se říká, po svatbě každý závodník o vteřinu na kilák zpomalí. Ale nakonec ten rozdíl nebyl tak velký, takže tím to asi není. Škoda. Jinak super závody, skvělé svezení, ale to podium nás bude mrzet," dodal s úsměvem.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Francouz Michael Metge, který tak obhájil loňské vítězství. Páté místo bylo úspěchem pro Michka, který absolvoval první cross country rallye v kariéře.

"Je to pro mě nový zážitek, nové zkušenosti. Dnes jsem měl menší technické problémy, ale potřeboval jsem dojet do cíle, a to se podařilo. Doufám, že půjdeme dál krok po kroku," řekl Michek, jenž start ve Španělsku upřednostnil před Velkou cenou České republiky v Lokti. Příští rok by se totiž v barvách týmu MRG měl představit na Dakaru.

Spokojený byl v cíli v Macík, jenž se v závodě poprvé představil s kamionem Iveco a potřetí v kariéře ve Španělsku vyhrál. Jednou z toho ale jako navigátor otce.

"Jen na jistotu umí každý… V poslední etapě jsme jeli téměř bez brzd, takže jsem si parádně zařádil, s klukama jsme si ale doletěli pro první vítězství. Byl to krásný závod, který jsme si fakt užili," řekl Macík, za nímž skončil sedmý Jaroslav Valtr.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy