Pilot rallye Cais má za sebou výborný rok. Teď má velký cíl, pravidelně jezdit v MS

Radek Vičík Radek Vičík
19. 11. 2021 19:45
Erik Cais patří největší evropské rallyové talenty současnosti. Absolvoval skvělou sezonu , v níž má na svém kontě i dvě vítězství.

To třetí mohlo přijít jako úspěšné završení roku v Německu na Lausitz Rallye. Jenže tam mu sto metrů před cílem začal hořet motor. "Kdybych vyhrál, stal bych se mistrem centrální zóny. Štve mě to," přiznal talentovaný český pilot.

Letos si ale na nudu nemohl stěžovat. Absolvoval celkem šestnáct soutěží, debutoval ve WRC, když WRC ve Španělsku zajel v rychlostní zkoušce desátý nejrychlejší čas, a vedl slavnou Barum Rallye Zlín. "Silných momentů bylo opravdu hodně," dodal. 

Na Lausitz Rallye Cais začal defektem, ztrátu dohnal a dostal se dokonce do vedení. Zbýval opravdu kousek, aby mohl slavit. "Projel jsem poslední zatáčkou a říkal si, že už to bude dobré, čekala mě pouze rovinka. Jenže mé auto začalo najednou hořet," popisoval jezdec, který společně s navigátorem Petrem Těšínským začal auto ihned hasit.

"Uvnitř u nohou se nám to podařilo, ale až společně se soupeři se nám pak oheň povedlo zkrotit. V autě nevydržel kardan, který následně přeťal olejové hadice, ze kterých to vyteklo na rozžhavené svody," vysvětlil Cais, který v letošním roce na závěrečných rychlostních zkouškách prožil mnoho náročných chvil. "Ve výsledku to byla povedená sezona, hodnotím ji kladně. S týmem jsme odvedli skvělou práci. Jezdecky jsem se posunul, křivka šla neustále nahoru."

Pilot týmu Orsák Rallysport se na začátku roku potýkal s těžkým postcovidovým syndromem. Pak se však 22ůetý závodník rozjel. Přišlo vítězství na Rallyesprintu Kopná, druhé místo na Rallye Weiz, kde dokázal porazit i legendárního rakouského veterána Raimunda Baumschlagera. Pak triumfoval v polském Rajdu Rzeszowski, kde pro změnu získal skalp domácího Grzegorze Grzyba.

Na populární Barumce domácí jezdec z Fryštáku ukázal, jaký má potenciál. Porážel evropskou konkurenci v čele s Janem Kopeckým a Norem Andreasem Mikkelsenem k životnímu triumfu sházelo jen málo. Bohužel v poslední rychlostní zkoušce přišla nehoda.

Všechny překvapil rychlými časy na soutěži světového šampionátu ve Španělsku, kde se mezi absolutní světovou špičkou vůbec netratil. V 11. měřeném testu zajel desátý nejrychlejší čas. "S takovými výsledky jsem před sezonou vůbec nepočítal. Vždyť je to můj druhý rok mezi dospělými," byl spokojený Cais.

Letos obsadil šesté místo v mistrovství Evropy, ale míří samozřejmě ještě výš. "Mým cílem je se pravidelně účastnit mistrovství světa. Už není kam jinam se posunout. Doufejme, že to vyjde, protože šampionát je velmi finančně nákladný a ekonomická situace je v současné době složitá," připomněl Cais, který teď odpočívá a přitom relaxuje na motorce.

Pokud ale vstoupí do MS, první soutěž je hned v lednu. "Budu pracovat na fyzické kondici, ale také na mentální přípravě. Věřím, že také příští sezona bude velmi bohatá na skvělé zážitky," dodal pilot.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy