Brawn šetřil i na hvězdě. Button si letenky platil sám

Martin Jůzek, maj
21. 10. 2009 11:50
Jenson Button si za letenky platil sám
Jenson Button si za letenky platil sám
Jenson Button si za letenky platil sám | Foto: Reuters

Sao Paulo - Když ještě jezdil za Hondu, patřil Jenson Button k nejlépe placeným pilotům ve formuli jedna. Po odchodu japonské automobilky ovšem musel s platem dolů, aby vůbec zůstal v kokpitu.

Udělal dobře. Sice přišel údajně až o pět milionů liber (více než 140 milionů korun), tedy polovinu toho, co si vydělával předtím, nicméně nástupnický tým Brawn GP mu dal takový vůz, s nímž britský jezdec vybojoval titul.

Čtěte více: Nejhloupější útěk: Honda kvůli Buttonovi tratí miliardy

Po oslavách v Brazílii navíc Button přiznal, že po světě cestuje hodně svérázně.

Žádné vlastní letadlo nemá a při přesunech mezi jednotlivými zeměmi, kde se koná formule jedna, nechtěl ani žádný luxus. Stačil mu běžný let a klidně i u nízkonákladové společnosti. Letenku si platil sám.

"Platil jsem si většinu cest," uvedl devětadvacetiletý pilot.

Nikdo tomu nechtěl věřit, Button si ovšem stál za svým. "Je to pravda. Dokonce jsem letěl i s nízkonákladovými aerolinkami a šlo to z mé kapsy. Ale není to nic důležitého. Každý jsme v těžkých časech museli něco obětovat," vysvětlil.

Čtěte také: Button po oslavách neprahl. A chce zůstat v Brawn GP

Kvůli úsporným opatřením se musel uskrovnit co se týče finančních požadavků, navíc šéf stáje Ross Brawn propustil třetinu zaměstnanců. Finanční krize se ale stáj minimálně pro příští sezonu nemusí bát.

Po zisku titulu i triumfu v Poháru konstruktérů se totiž sponzoři budou předhánět v nabídkách.

A Button se dost možná dočká zpět svého platu, který před touto sezonou činil údajně deset milionů liber (více než 280 milionů korun). "Nebudu hledat tým, jenž mi nabídne více peněz," odmítá Jenson Button přestup jinam.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy